Izabela
S.
Zarządca
nieruchomości,
Inspektor
konto usunięte
Temat: Nadgodziny
Art. 151. § 1. (Kodeks pracy) Praca w godzinachnadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
2) szczególnych potrzeb pracodawcy
I wydaje mi się, że taki zapis daje przełożonemu "prawo do zmuszenia" pracownika do nadgodzin.Mirek Żelisko edytował(a) ten post dnia 29.10.10 o godzinie 13:24
konto usunięte
Temat: Nadgodziny
Izabela Ziętkowska:zmusić?
Witam, potrzebuję porady w sprawie dodatkowych godzin pracy. czy mozna zmusic do nadgodzin?Izabela Ziętkowska edytował(a) ten post dnia 29.10.10 o godzinie 13:07
Tak, jeżeli wymaga tego jakaś szczególna sytuacja.
konto usunięte
Temat: Nadgodziny
Izabela Ziętkowska:
Witam, potrzebuję porady w sprawie dodatkowych godzin pracy. czy mozna zmusic do nadgodzin?
Co znaczy zmusić? Należy pamiętać, ze tygodniowy czas pracy, łącznie z nadgodzinami nie może przekroczyć 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym i 150 godzin w roku kalendarzowym.
Praca w godzinach nadliczbowych, jest dopuszczalna tylko w dwóch przypadkach. W razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej, oraz w szczególnych potrzebach pracodawcy.
Jeśli jesteś pracownikiem wychowującym dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia, to bez Twojej zgody nie wolno zatrudniać Cię w godzinach nadliczbowych. Także kobiet w ciąży nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, nawet jeśli ona tego chce.Jacek Kustra edytował(a) ten post dnia 29.10.10 o godzinie 13:34
Ewa F. HR
Temat: Nadgodziny
mała korekta - 48 godzin na tydzieńformalnie - pracodawca może zmusić i za odmowę może zwolnić, są już takie wyroki sądu.
inaczej ma się sprawa, jeśli to nagminne, wówczas można się bronić art 8 kp.
Małgorzata
Podgórska
prawnik, specjalista
z zakresu prawa
pracy
Temat: Nadgodziny
Izabela Ziętkowska:
Witam, potrzebuję porady w sprawie dodatkowych godzin pracy. czy mozna zmusic do nadgodzin?Izabela Ziętkowska edytował(a) ten post dnia 29.10.10 o godzinie 13:07
Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych jest poleceniem słuzbowym, zatem pracodawca może oczekiwać, że polecenie zostanie wykonane. W przypadku odmowy może to grozic nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.
Grażyna
Szymczak
doświadczenie i
wiarygodność
"Antidotum"
Temat: Nadgodziny
Mam pytanie.Wiadomo,że u dyrektorów nie istnieje cos takiego jak godziny nadliczbowe.
Ale...
Sytuacja była taka,że osoba pracująca na stanowisku dyrektora d/s rozwoju robiła w firmie(Sp.z o o.) wszystko.
Załatwiała sprawy z kontrahentami,urzędami.pracownikami(gdy już byli), wertowała przepisy,wystawiała faktury,pakowała i wysyłała paczki,była szoferem ,a nawet dozorcą.
Przychodziła do pracy od godziny 6 rano(latem nawet wcześniej),wychodziła ok 17-18.Codziennie,często też w soboty(w soboty krócej do ok 14.)
Tak było od samego początku do samego końca(wrzesień 2008-25 maj 2010)
Dodam,że codziennie osoba musiała jechać ok godz.21 ,żeby zawieźć prezesa do domu z biura, choć prezes mógłby pokonać ten dystans pieszo w ok 7 minut.
Ale osoba ta miała samochód służbowy(ostatnio polonez),więc "musiała"wozić szefa codziennie do końca kwietnia,kiedy to zbuntowała się.
Osoba właściwie nie decydowała o niczym. Raz,gdy wysłała ciężarówkę nie tam,gdzie trzeba musiała zapłacić szefowi 300 zł, a raz,gdy zadecydowała o wynajęciu transportu do pzrzewiezienia towaru,musiała się zobowiązać do zapłty za ten dodatkowy transport,wynajęty w związku z samodzielnie podjętą decyzją.
Jak widać, obowiązki tej osoby były przeróżne,ale raczej niedyrektorskie.Wynagrodzenie było wysokie, 5 tys netto+mieszkanie służbowe i ten samochód(oczywiscie bez paliwa na swój uzytek)+plus obietnice udziału w zyskach (nigdy nie spełnioną pomimo doskonałych wyników finansowych za 2009).
Wynagrodzenia wypłacane nieregularnie(po 200, 100,50,20,zł),na koniec nie wypłacone wcale,w wyniku czego osoba zwolniła się z tej pracy.
Duzo by mówić,ale ta osoba jest mężczyzną w wieku ok.50 lat,znającą 3 języki,gruntownie wykształconą,z doskonałymi kwalifikacjami.
Jakie są szanse domagania się od prezesa wypłaty za nadgodziny(nigdy nigdzie nie podpisywał listy obecności)i nie ma udokumentowane?
Juz licząc tylko 2 godziny dziennie(a było więcej) to ogromna kwota.
Nie było tez wypłacone za urlop za 2009 rok,ale osoba podpisała rozliczenie urlopu,więc chyba się nie liczy.
Przepraszam,że tak długo. Proszę o pomoc.
Maciek
Kądziołka
prawnik -
Kuczek-Maruta
Kancelaria Radców
Prawnych
Temat: Nadgodziny
Dla jasności - ta osoba była zatrudniona na podstawie umowy o pracę?
Grażyna
Szymczak
doświadczenie i
wiarygodność
"Antidotum"
Temat: Nadgodziny
Tak,umowa o pracę na czas nieokreślony.Wynagrodzenie podstawowe 5 tys.netto(nie wiem ile to brutto,ale jest na umowie)Dzięki za zainteresowanie.
Maciek
Kądziołka
prawnik -
Kuczek-Maruta
Kancelaria Radców
Prawnych
Temat: Nadgodziny
To, że na umowie o pracę wpisane jest stanowisko prezes/dyrektor/kierownik/władca wszechświata nie oznacza, że pełni funkcję kierowniczą. Ważny jest zakres obowiązków i faktycznie wykonywana praca. Z tego, co piszesz, mogą być wątpliwości co do tego, czy ta praca miała charakter kierowniczej. Gdyby uznać, że nie, to pewnie wynagrodzenie i dodatek za nadgodziny by się należał.Ale nawet gdyby była to funkcja kierownicza, to trzeba pamiętać, że kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych należy się wynagrodzenie i dodatek za pracę w nadgodzinach w niedzielę lub święta, o ile za tę pracę nie przysługiwały dni wolne.
Problematyczna zawsze jest kwestia wyliczenia ilości tych nadgodzin. Tu znaczenie też może mieć, jak uregulowano czas pracy w umowie o pracę.
Przy wyliczaniu ilości nadgodzin na korzyść może działać to, że - jeśli dobrze zrozumiałem - czas pracy nie był ewidencjonowany. To jest obowiązek pracodawcy, którego niedochowaniem może zainteresować się inspekcja pracy. Jeśli nie ma ewidencji pracy, to raczej pracodawca powinien wykazać, że ewentualnych nadgodzin nie było.
Zwróć także uwagę, że niezależnie od nadgodzin, zapewne należeć się będzie także niewypłacone wynagrodzenie końcowe.
Pozdrawiam.
Ireneusz
Kaczmarek
Menadżer BHP ,
Kierownik BHP PPOŻ ,
Dyrektor ds
Odszkodowań,
Temat: Nadgodziny
Dodam jeszcze jedna ważną uwage:pozbawienie osob kierujących prawa do wynagrodzenia jest zasadne:
TYLKO WTEDY gdy ich praca polega na NADZORZE nad innymi podległymi im pracownikami, a sami nie wykonują PRACY na równi z pracownikami.
Słowem - jeżeli kierownik k.o. wykonuje sam pracę zastępując np. pracownika, albo normalnie jako członek zespołu - wynagrodzenie mu się należy.
vide. orzeczeczenia SN. i dlatego należy się im odszkodowanie :) gdy rozstają się takie osoby z zakładem od Pracodawcy (wcześniej sie mało kto stawia) - i jest to dosyć spora działka w mojej pracy.
Edit:
W przypadku opisanym powyżej - właśnie to ma zastosowanie, czyli zapłata za nadgodziny jak najbardziej jest zasadna i się należy.
pozdr.
IKARIreneusz Kaczmarek edytował(a) ten post dnia 31.10.10 o godzinie 09:03
konto usunięte
Temat: Nadgodziny
Izabela Ziętkowska:
Witam, potrzebuję porady w sprawie dodatkowych godzin pracy. czy mozna zmusic do nadgodzin?Izabela Ziętkowska edytował(a) ten post dnia 29.10.10 o godzinie 13:07
Ochronie podlegają młodociani, matki w ciąży i karmiące.
Podobne tematy
-
Bezpłatne porady prawne » kto udawadnia nadgodziny w sądzie pracy pracownik czy... -
-
Bezpłatne porady prawne » Manager a nadgodziny -
-
Bezpłatne porady prawne » Nadgodziny -
-
Bezpłatne porady prawne » nadgodziny -
-
Bezpłatne porady prawne » Pilne!wynagrodzenie, nadgodziny -
-
Bezpłatne porady prawne » wypłata wynagrodzenia za nadgodziny -
-
Bezpłatne porady prawne » Jak obliczyć nadgodziny ? -
Następna dyskusja: