Małgorzata Pianowska

Małgorzata Pianowska Trener Personalny

Temat: nabycie spadku

Mam kilka pytan od znajomej:

Czy we wniosku o nabycie spadku powinna byc informacja, w jakim zakresie chcemy dziedziczyc tzn. nabycie proste/ z dobrociejstwem inwetntarza, etc? Czy tez na rozprawie podejmuje sie taka decyzje?Co jesli ktos we wniosku nie zamiescil takiej informacji?

Czy sad dysponuje informacja o dlugach osoby zmarlej. Problem polega na tym, ze znajoma dziedziczac nie wie jakie sa te dlugi, kontakt ze zmarlym byl ograniczony. Teraz zaczynaja pojawiac sie jakies sprawy..


Czy dlugi np za jazde na gape, mandaty tez wchodza w dziedziczony spadek?

Rozumiem, ze wszelkie kredyty czy tez zalegosci oplat za uslugi wchodza.

Pozdrawiam
Eliza S.

Eliza S. radca prawny,
Kancelaria prawna

Temat: nabycie spadku

Witam!
We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy wskazać wszystkich uczestników postępowania, a więc ewentualnych spadkobierców ustawowych (w skrócie: małżonek zmarłego, jego dzieci [gdy dziecko zmarło, to na jego miejsce wchodzą jego zstępni], gdy nie miał dzieci, to małżonek , rodzice i rodzeństwo [ewentualnie zstępni rodzeństwa]) - i to w przypadku dziedziczenia ustawowego, jak i testamentowego. Należy załączyć akt zgonu spadkodawcy oraz swój akt urodzenia (lub małżeństwa w przypadku zamężnej kobiety),przy czym jeśli chodzi o małżonka zmarłego, to wystarczy, że znajduje się w akcie zgonu. Można też załączyć takie akty innych uczestników, jeśli się nimi dysponuje.
Treść wniosku winna brzmieć następująco: wnoszę o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym ... na podstawie ustawy (testamentu) - i w zasadzie to jest wystarczające. Sentencja postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku brzmi bowiem tak: stwierdza, że spadek po... zmarłym dnia ... w ... dziedziczą na podstawie ustawy (testamentu)... - i dalej wymienia się osoby stwierdzając jaki jest ich stopień pokrewieństwa i jakie są ich udziały w spadku, przy czym sąd winien dodać formułkę, że jest to dziedziczenie wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.
Tak więc w tym postępowaniu niczego więcej się nie bada niż to, czy były testamenty, jaki jest krąg spadkobierców ustawowych i czy ktoś składał oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. To postępowanie nie ma żadnego związku z majątkiem spadkowym! Nie będę już opisywać co wchodzi w skład długów spadkowych, bo jest tego za dużo, zaznaczę tylko, że z pewnością większość zobowiązań wynikających z umów, ale już nie np. kary czy obowiązki alimentacyjne.
Podpowiem jeszcze, że jeśli Twoja znajoma obawia się, że może odziedziczyć długi, a nie minęło jeszcze 6 mies. od dowiedzenia się przez nią o tytule powołania do spadku (a więc w większości przypadków od daty śmierci), to najlepiej, żeby złożyła (przed sądem lub notariuszem)oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a wówczas będzie odpowiadać za ewentualne długi jedynie do wartości aktywów spadkowych.

konto usunięte

Temat: nabycie spadku

A jesli...

Istnieje wspólnośc majątkowa. Małżonkowie są współwłaścicielami mieszkania. Małżonek umiera, zostawia masę długów, żadnego majątku, żona odrzuca spadek, czyli połowę mieszkania należącego do męża... spadek przechodzi dalej.. dzieci również odrzucają spadek... i wszyscy święci po kolei odrzucają... na czym to wszystko się kończy??

byłabym wdzięczna za odpowiedź.
Eliza S.

Eliza S. radca prawny,
Kancelaria prawna

Temat: nabycie spadku

Cześć!
Jeśli tak jak napisałaś wszyscy możliwi spadkobiercy ustawowi odrzucą spadek, to przypadnie on gminie, która odziedziczy go z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas gmina będzie obowiązana do spłaty długów spadkowych do wysokości stanu czynnego spadku, a więc do wartości swojego udziału wynoszącego 1/2 w prawie własności mieszkania. Niemniej jednak wydaje mi się, że nie jest to najlepsza sytuacja dla pozostającego przy życiu małżonka, gdyż będzie on wówczas współwłaścicielem mieszkania wraz gminą, gmina będzie dążyła do zniesienia współwłasności i mogą powstać na tym tle problemy. Poza tym, jeśli zstępny, który sam ma dziecko, odrzuci spadek, to jego dziecko wstąpi w jego miejsce i żeby w jego imieniu odrzucić spadek, potrzebna będzie zgoda sądu rodzinnego - a więc nie jest to najprostsza droga.
Dlatego moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest, by wszyscy spadkobiercy ustawowi przyjęli spadek, ale z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas to oni wszyscy będą współwłaścicielami mieszkania i będą odpowiadać za długi spadkowe tylko stosownie do wartości 1/2 mieszkania, przy czym po przeprowadzeniu działu spadku (który może polegać na tym, że np. wszyscy zstępni przekażą - z obowiązkiem spłaty lub bez tego obowiązku - swoje udziały w prawie własności mieszkania małżonkowi), każdy z nich będzie odpowiadał już wyłącznie stosownie do swojego udziału w spadku (ustanie ich solidarna odpowiedzialność).
Jeśli moja wypowiedź jest nieco niezrozumiała lub chaotyczna, to z góry za to przepraszam i chętnie odpowiem na dodatkowe pytania.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: nabycie spadku

dziękuję za odpowiedź.
Gdybym miała jeszcze jakieś pytania, skorzystam na pewno z zaproszenia i napiszę!!

pozdrawiam.

Następna dyskusja:

Nabycie prawa do spadku




Wyślij zaproszenie do