Temat: na sile na urlop ...
Nie mam teraz czasu wertować orzecznictwo sądowe, ale na przykład:
"Obecnie (od dnia 1 stycznia 2003 r.) obowiązuje
przepis art. 1671 wprowadzony przez ustawę z dnia 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 135, poz. 1146), który stanowi, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu." 2 wrzesień 2003, I PK 403/02...
inna kwestia to:
"Przepis art. 168 k.p. stanowi, że urlopu niewykorzystanego zgodnie z planem urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. W takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu, lecz musi udzielić mu
urlopu w terminie określonym w powołanym przepisie."
Skoro według przepisu 168 "nie ma obowiazku uzgadniać" to w innych wypadkach ma obowiązek uzgadniać, szczególnie jeżeli mówimy o urlopie bieżącym.
Inne IPK 124/05 z 24 stycznia 2006:
"Sąd Najwyższy nie podziela zasadniczego
poglądu wnoszącego kasację dotyczącego art. 168 k.p., jakoby przepis ten zawierał zobowiązanie pracodawcy do uzyskania zgody pracownika na udzielenie mu zaległego urlopu w okresie wypowiedzenia."
"Przepis art. 168 k.p. dopełnia regulację kodeksową, co do czasu, w jakim urlopy powinny być udzielane nie uzależniając swego postanowienia, że ma to nastąpić „najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego” żadnymi warunkami i nie przewidując żadnych wyjątków. Ustawodawca zapewnia w ten sposób
normatywnie określoną gwarancję urlopu wypoczynkowego, który - żeby spełniał swą właściwość - musi być udzielany w czasie sprzężonym relewantnie z procesem pracy - najlepiej w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 k.p.), a jeżeli było to niemożliwe, to najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (art. 168 k.p.)."
"Z tego co wyżej powiedziano o przedmiocie, celu i zakresie art. 168 k.p. nie da się wywieść warunku, na który się powołuje skarżący, że zastosowanie art. 168 k.p., zależne jest od zgody pracownika."
Połącz stwierdzenie "Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w określonym rozmiarze i terminie określonym według ustalonych zasad" wraz z obowiazkiem uzgadniania terminów wypoczynku w danym roku kalendarzowym. Niewykorzystane dni urlopu staną się zaległym dopiero w pierwszym kwartale roku nastepnego. I wtedy pracodawca może wysłac pracownika bez jego zgody. W roku bieżącym musi uzgodnić termin a nie przymusić pracownika.