Temat: mieszkanie w spadku

Kolega ma problem i prosił by to wkleić tutaj. Mam nadzieje, że mu pomożecie:)
"Mam tak problem i postaram się go jak najlepiej opisać. Ciocia z wujkiem posiadali własnościowe mieszkanie w blokach. Po śmierci wujka (który zostawił ciocię bez żadnego testamentu) ciocia nadal tam mieszka i ponieważ też już ma swoje lata chce przepisać to mieszkanie na mnie. Wujek ma córkę z pierwszej żony z którą nie utrzymywał za dobrych stosunków. Jak to będzie wyglądało po śmierci cioci? Czy mieszkanie będzie należeć 1/2 do mnie i 1/2 do córki? Zaznaczę, że córka nie jest, nie była i nie będzie tam zameldowana. Co lepiej zrobić u notariusza testament, darowiznę czy po prostu zameldowanie. Co powinienem zrobić by córka wujka nie mogła po śmierci cioci starać się o to mieszkanie. Czy musi ona się go zrzec u notariusza? Czy wystarczy, ze ciocia mi przepisze w testamencie to lokum? Zaznaczę, że ciocia nie chce (tak samo jak wujek) aby to mieszkanie wpadło w ręce córki. Z góry dziękuje za poradę."Adam Mingielewicz edytował(a) ten post dnia 07.03.11 o godzinie 15:50

Temat: mieszkanie w spadku

Witam

Po pierwsze musisz powiedzieć kto był właścicielem mieszkania. Komu przysługiwało. Czy była to wspólność ustawowa małżeńska, czy tylko wujkowi czy jeszcze inaczej było z jego własnością.

Po drugie żeby udzielić pełnej odpowiedzi chciałbym wiedzieć czy jest to lokatorskie spółdzielcze prawo czy też własnościowe spółdzielcze prawo (wiem ze ludzie bardzo często mylą te pojęcia) czy też wujek i ciocia byli właścicielami.

Zasadą jest że część przypadająca wujkowi w chwili śmierci, jeśli nie pozostawił testamentu przechodzi na osoby wskazane w kodeksie cywilnym:
Art. 931. § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Z tego co napisałeś dzieci żyją i małżonek też więc tylko ten przepis wchodzi w grę.

Rozumiem też że nie było żadnego postępowania po wujku. Jeżeli nie było trzeba zrobić takie postępowania: o dział spadku, o podział majątku spadkowego (w tym o podział majątku wspólnego małżonków - jeśli w chwili śmierci wujek był żonaty).

Wtedy okaże się ile obecnej córce przysługuje mieszkania. Można oczywiście tak przeprowadzić podział majątku spadkowego żeby nic z mieszkania jej nie przysługiwało. Ale to zupełnie inna kwestia.

Chyba że tę część postępowań masz już za sobą?

Z faktu zameldowania nie możesz wyciągać żądnych praw.
Ważne: sprawdź czy to nie jest lokatorskie spółdzielcze prawo - takowe nie podlega dziedziczeniu, ale może przysługiwać osobom najbliższym na nieco innych zasadach niż wyżej wskazałem.

Także jeśli możesz odpowiedz na w/w pytania postaram się udzielić wtedy bardziej precyzyjnej odpowiedzi.

Pozdrawiam

Temat: mieszkanie w spadku

Jest to mieszkanie własnościowe spółdzielcze. Nie wiem jak to było z podziałem spadku u notariusza po śmierci wujka - dowiem się. Ciocia chce zapisać w testamencie spadek na kolegę i zameldować go tam(co nie ma znaczenia). Kolega się boi również, że będzie musiał ponieść jakieś duże koszty po śmierci cioci jeśli córka się upomni o mieszkanie, a nie stać go na to. Jak to może wyglądać po śmierci cioci gdy córka się upomni o mieszkanie. Bo są dwa warianty z tego co rozumiem. Albo córka wykupi mieszkanie od kolegi, albo kolega od córki - tak? Adam Mingielewicz edytował(a) ten post dnia 07.03.11 o godzinie 20:56

konto usunięte

Temat: mieszkanie w spadku

Po śmierci cioci jak dla mnie córka wujka to niewiele może... to nie jej matka. Dzidziczy jeśli już po ojcu. Jeśli wujek zmarł ponad 3 lata temu to roszczenia się przedawniają.

Temat: mieszkanie w spadku

Witam

Oczywiście jak ANia napisała, "córka wuja" po cioci nie będzie nic dziedziczyć jeśli ciocia nie jest jej matką oraz jeśli "córka wuja" w żąden spso nie była przysposobiona przez ciocię.
Natomiast moim zdaniem z tego co napisałeś wynika, że ona już jest właścicielem w części tego mieszkania czy też własnościowego prawa do lokalu. To czy ta kwestia jest uregulowana w księgach wieczystych czy też nie. To nie ma znaczenia.
Musicie przeprowadzić postępowanie spadkowe po wuju.

Dlatego czy to mieszkanie przez Ciocię zostanie na kogolowiek przepisane "córce wuja" nic do tego. Ale ona już jest właścicielką więc nie będzie mogło być przepisane tylko przez "Ciocię"

Oczywiscie "Ciocia" mże sporządzić testament i napisać co wchodzi w skład majątku spadkowego i komu to przepisuje, ale wszystko i tak wyjdzie w momencie, gdy ktoś będzie chciał uregulować stan prawny nieruchomości.

Jeżeli chodzi o termin 3 letni o którym Ania tu napisała to zapewne chodi o przedawnienie roszczenia o zachowek. Tylko ze ten termin nie będzie miał tutaj zastosowania.
Roszczenie o zachowek (czyli o zapłatę kowty pieniężnej) przysługuje spadkobiercom ustawowym, któzy zostali pominięci w testamencie (i którzy nie zostali wydziedziczeni).
Oznacza to tyle że jeśli zostanie sporządzony testament przez "ciocię" to roszczenie o zachowek może przysługiwać tylko tym któzy by po niej dziedziczyli, gdyby nie było testamentu (czyli np zstępnym, rodzeństwu, wstępnym) a nie córce wója, która w sensie prawnym jest osobą obcą (chyba ze została przysposobina przez ciocię) i jeśli nie będzie sporządzony testament to ona nic po cioci nei dostanie.

Jeżeli chodzi o termin 3 lata to też nie zawsze tak szybko sie to kończy i na kilka sposobów można go rpzerwać, czasem nawet nieświadomie. Jednak z racji tego że nie ma to tutaj znaczenia nie będę dalej rozwijał tego wątku.

Kolega się boi również, że będzie musiał ponieść jakieś duże koszty po śmierci cioci jeśli córka się upomni o mieszkanie, a nie stać go na to. Jak to może wyglądać po śmierci cioci gdy córka się upomni o mieszkanie. Bo są dwa warianty z tego co rozumiem. Albo córka wykupi mieszkanie od kolegi, albo kolega od córki - tak?

No córka co najwyzej może upomnieć się o swoja część mieszkania o nic więcej. Jeśli ciocia rozporządzi swoja częscia to ktoś stanie sie współwłaścicielem mieszkania, a podział wówczas odbywa siew drodze zniesienia współwłasnosći. Może to sie odbyc na kilka sposobów:
albo jedna ze stron wykupuje od drugiej jej udział.
Albo np strony sprzedają mieszkanie i dzielą sie pieniędzmi, albo w każdy inny sposób jak się dogadacie.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: mieszkanie w spadku

Krzysztof Łudzik:
przysługuje spadkobiercom ustawowym, któzy zostali pominięci w testamencie (i którzy nie zostali wydziedziczeni).
>

a tak zupełnie na marginesie - jest Pan pewny? Szukałam wyroku takiego - i przyznam, że nie znalazłam. Identycznie jest problem przy opcji kiedy obdarowany za życia spadkodawcy spadkobierca ustawowy - odrzuca spadek. Teoretycznie nie jest wówczas spadkobiercą - czy w tym przypadku miałby zastosowanie art. 994 kc w związku z 1020 kc? przepraszam jeśli się pomyliłam w art ale w tej chwili piszę z pamięci. chodzi o termin 10 lat i traktowanie jakby spadkodawca nie dożył otwarcia spadku :)
Chodzi o konkretny wyrok na potwierzdenie bądz zaprzeczenie takiej tezie bo interpretacje są różne :).Ania J. edytował(a) ten post dnia 09.03.11 o godzinie 15:51

Temat: mieszkanie w spadku

a tak zupełnie na marginesie - jest Pan pewny? Szukałam wyroku takiego - i przyznam, że nie znalazłam. Identycznie jest problem przy opcji kiedy obdarowany za życia spadkodawcy spadkobierca ustawowy - odrzuca spadek. Teoretycznie nie jest wówczas spadkobiercą - czy w tym przypadku miałby zastosowanie art. 994 kc w związku z 1020 kc? przepraszam jeśli się pomyliłam w art ale w tej chwili piszę z pamięci. chodzi o termin 10 lat i traktowanie jakby spadkodawca nie dożył otwarcia spadku :)
Chodzi o konkretny wyrok na potwierzdenie bądz zaprzeczenie takiej tezie bo interpretacje są różne :).Ania J. edytował(a) ten post dnia 09.03.11 o godzinie 15:51

Witam

przyznam się że teraz już nie wiem o co jest pytanie.

Ustawa wprost wskazuje kto jest uprawniony do zachowkui w jakich okolicznościach. Termin dochodzenia roszczenia to 3 lata:
Art. 1007. § 1. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu.

i dlatego jak Pani napisała:
"Po śmierci cioci jak dla mnie córka wujka to niewiele może... to nie jej matka. Dzidziczy jeśli już po ojcu. Jeśli wujek zmarł ponad 3 lata temu to roszczenia się przedawniają." pomyślałem że zapewne Pani do tego nawiązuje. Ale być może źle zrozumiałem Pani intencje.
Jeżeli nie mówiła Pani w tym przypadku o zachowku to po prsotu źle tą wypowiedź zinterpretowałęm. Ale też w takim razie nie wiem o jakim roszczeniu Pani mówiła o co konkretnie miały być to reszczeni i komu przysługiwać.Ciężko mi się dalej wypowiedzieć w tym zakresie, żeby nie brnąć w domysłąch.
NIestety nie wiem jakiego wyroku Pani szukała.
Nie chce też dalej brnąć w domysły, żeby nie odbiegać za bardzo od stanu faktycznego wskazanego przez Adama na początku.

Oczywiście co do terminu 3letniego o zachowek, można go spokojnie np przerwać co faktycznie wydłuzy znacznie okres jego dochodzenia. Ale w tym przypadku skoro wujek nie zostawił testamentu to owej córce nie przysługuje takie roszczenie dlatego nie rozwijałem tego wątku dalej.

Z chęcią spróbuję znaleźć stosowne orzeczenie, ale nie bardzo wiem czego miałoby ono dotyczyć.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: mieszkanie w spadku

odbiegłam swoim ostatnim pytaniem od głównego wątku przez to, że wspomniał Pan o wydziedziczeniu :)

szukam uzasadnienia tezy, że odrzucenie spadku (lub wydziedziczenie) przez spadkobiercę ustawowego pozwala traktować tegoż zgodnie z art. 1020 kc jak osobę niebędącą spadkobiercą, do której miałby zastosowanie art. 994 kc.Ania J. edytował(a) ten post dnia 09.03.11 o godzinie 18:01

konto usunięte

Temat: mieszkanie w spadku

Krzysztof Łudzik:

Wypowiedział się Pan w kwestii zachowku
Ale w tym przypadku skoro wujek nie zostawił testamentu to owej córce nie przysługuje takie roszczenie dlatego nie rozwijałem tego wątku dalej.

Z tego co wiem to nawet gdy zmarły nie zostawił po sobie testamentu (czyli dochodzi do dziedziczenia ustawowego) to roszczenie o zachowek mimio wszystko też ma rację bytu. Są przypadki orzeczenia sądów w takich sprawach i Ci którzy ustawowo dziedziczyliby majątek, a zostali bez niczego (bo zmarły dokonał darowizn na kogoś innego) otrzymywali prawo do zachowku.

Temat: mieszkanie w spadku

Jasne ma Pan rację.

Wynika to wprost z ustawy.
Natomiast takie roszczenie przysługuje przeciwko obdarowanemu (tutaj nie było słowa o tym żeby wujek obdarował kogokolwiek - dlatego nie rozważałem tej kwestii w ogóle, natomiast jak słusznie zauważyła Pani Anna córka wujka nie dziedziczy po Cioci a zatem roszczenie o zachowek jej nie przysługuje - z tej przyczyny też nie ma potrzeby analizować kwestii zaliczania darowizn). Ponadto w przypadku dokonania darowizn przed śmiercią wyliczenie wysokości należnego roszczenia tytułem zachowku jest nieco bardziej skomplikowane i może być sytuacja, w której ktoś dokonał darowizn tuż przed śmiercią na rzecz szeregu osób i roszczenie o zachowek będzie przysługiwało jak i roszczenie o zachowek nie będzie przysługiwało.
Trzeba uwzględnić szereg okoliczności szczególnych, jak chociażby kim jest dana osoba i czy ktoś łożył na jej utrzymanie oraz czy ona sama nie dostała np darowizn, które można zaliczyć na poczet zachowku itp... ale moim zdaniem są to rozważanie niepotrzebne w przedstawionym stanie faktycznym. Byłyby to rozważania czysto teoretyczne no i bardzo obszerne.

Dlatego wydaje mi się że te szczegółowe rozważania nie są do tego wątku.
Natomiast co do zasady (od której oczywiście są wyjątki) ma Pan rację. Istnieje taka możliwość, że nie będzie testamentu, ale roszczenie o zachowek będzie przysługiwało.

Pozdrawiam

Temat: mieszkanie w spadku

Ania J.:
odbiegłam swoim ostatnim pytaniem od głównego wątku przez to, że wspomniał Pan o wydziedziczeniu :)

szukam uzasadnienia tezy, że odrzucenie spadku (lub wydziedziczenie) przez spadkobiercę ustawowego pozwala traktować tegoż zgodnie z art. 1020 kc jak osobę niebędącą spadkobiercą, do której miałby zastosowanie art. 994 kc.Ania J. edytował(a) ten post dnia 09.03.11 o godzinie 18:01

Jeśli dobrze rozumiem mielibyśmy do czynienia z taką sytuacją, że Pan X ma dwie córki tuż przed śmiercią na rzecz córki A dokonuje darowizny nieruchomości, która stanowi cały jego majątek. Następnie córka A odrzuca spadek po ojcu (Panu X) i czy w związku z treścią art. 1020 i 994 można by tę nieruchomość doliczyć do wartości spadku przy obliczaniu zachowku dla drugiej córki nazwijmy ją B.

Dobrze rozumiem?

konto usunięte

Temat: mieszkanie w spadku

Genaralnie dobrze poza 1 szczegółem - darowizna byłaby dokonana ponad 10 lat przed śmiercią. Córka odrzucająca spadek jest z godnie z art. 1020 KC traktowana jakby nie dożyła otwarcia spadku - czyli nie jest spadkobierca ustawowym (bo wchodziłyby tu jej dzieci ewentualnie przyjmując fikcję) ani uprawniona do zachowku. W takiej sytuacji możnaby się pokusić o zastosowanie art. 994 KC. Z drugiej strony czy odrzucenie spadku/ wydziedziczenie poza pozbawieniem nas praw wyłącza nas też od obowiązków? Potrzebuje orzecznictwa bo odpowiedzi na "tak" i na "nie" jest tyle ile pytanych osób :)Ania J. edytował(a) ten post dnia 13.03.11 o godzinie 11:46



Wyślij zaproszenie do