Marek C.

Marek C. Outsourcing
Menedżer, EADS PZL
\"Warszawa Okęcie\"
S.A.

Temat: Mieszkanie, notariusz i kredyt

Witam,

Chciałbym kupić mieszkanie na rynku wtórnym i zakup sfinansować kredytem hipotecznym.
Sprzedający chce zamieścić w akcie notarialnym klauzulę, że własność mieszkania zostanie przeniesiona dopiero w momencie przelania przez bank środków na jego rachunek.
Obawiam się jednak, że bank nie wypłaci środków do czasu aż dostarczę akt notarialny stwierdzający że stałem się już właścicielem mieszkania (inaczej bank nie będzie miał zabezpieczenia).

Czy ktoś ma doświadczenie w tej materii?
Proszę o informacje jak banki podchodzą do tego typu zapisów.

Z góry bardzo dziękuję
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: Mieszkanie, notariusz i kredyt

edit: czegoś nie rozumiem... ale nie chcę wprowadzac w błądKasia W. edytował(a) ten post dnia 14.10.09 o godzinie 15:38
Beata Kuczek-Maruta

Beata Kuczek-Maruta właściciel,
Kuczek-Maruta
Kancelaria Radców
Prawnych

Temat: Mieszkanie, notariusz i kredyt

Witam,
Nie można uwarunkować przejścia własności nieruchomości (= mieszkania) od zapłaty ceny, ani od żadnego innego warunku, taka klauzula jest sprzeczna z prawem cywilnym i nieważna, więc notariusz na pewno nie zgodzi się na jej zamieszczenie w umowie i w ten sposób temat powinien zostać zakończony.
Istnieją oczywiście różne zabezpieczenia dla sprzedających, ale zwykle jeśli kupujący ma już podpisaną umowę kredytową, w której jedynym warunkiem uruchomienia kredytu jest przedstawienie aktu notarialnego, i kredyt idzie wprost na rachunek bankowy sprzedającego, sprzedający nie powinien mieć obaw i podpisać umowę sprzedaży bez dodatkowych obostrzeń. Taka jest przeciętna praktyka rynkowa na rynku mieszkań.
Pozdrawiam i życzę udanej transakcji
Beata Kuczek - Maruta

Temat: Mieszkanie, notariusz i kredyt

Może im chodziło o wydanie nieruchomości, a nie o przejścia własności nieruchomości.
Przemysław Lisek

Przemysław Lisek Trener i konsultant
zarządzania
projektami

Temat: Mieszkanie, notariusz i kredyt

Jak napisała Beata - własność przechodzi w dniu podpisania aktu notarialnego. I tam znajduje się zwykle zapis o tym, kiedy i w jaki sposób zostanie dokonana płatność i wydanie mieszkania.
I uwaga - jedno nie determinuje drugiego. Jeśli np bank nie przeleje pieniędzy do umówionego terminu a dobiegł końca termin wydania to masz tytułem zapisów z aktu notarialnego prawo odbioru mieszkania.
Twoje zachowanie w takiej sytuacji reguluje już raczej dobry obyczaj i zwykła przyzwoitość ;)

konto usunięte

Temat: Mieszkanie, notariusz i kredyt

W okresie wieloletniej pracy w bankach przy kredytowaniu hipotecznym spotykałem się z takimi przypadkami - zwykle dotyczyło to ludzi o tzw. "wczorajszym" nastwieniu do rzeczywistości, którzy najchętniej wzieliby gotówkę, wręczaną im przy notariuszu. Banki standardowo nie zgadzają się na przelew pieniędzy przed podpisaniem aktu (wyjatki były, ale - wyjatkowe sytuacje). Zdarzały mi się więc takie transakcje.

Co można zrobić:
1/ założyć na mocy trójstronnej umowy tzw. rachunek powierniczy w banku (prowadziły to np. BZWBK, PKO, nie pamiętam czy jeszcze ktoś). Bank kredytujący uruchamia kredyt na ten rachunek, a pieniądze z kredytu przez okres np. 7 dni moga zostać przelane na rachunek sprzedającego po przedstawienia aktu notarialnego. Gdyby w ciagu tych np. 7 dni nie zawarto umowy, pieniądze wracaja do banku kredytującego. Kosztami rachunku powinno sie obciążyć sprzedającego - to w końcu jego fanaberia.

2/ zaciągnąć kredyt zabezpieczony pomostowo inna nieruchomościa lub aktywami, a po przeniesieniu własności i zapłacie dopiero ustanowienie hipoteki na nieruchomości docelowej.

konto usunięte

Temat: Mieszkanie, notariusz i kredyt

Witam,
A jak wyglądają ceny za notariusza? Na jaką kwotę się przygotować przy podpisaniu aktu notarialnego. Cena mieszkania to 280 tysięcy-co tam jeszcze dochodzi jakaś opłata podatku czy tak?

Następna dyskusja:

mieszkanie, kredyt itp.




Wyślij zaproszenie do