konto usunięte

Temat: mieszkanie kwaterunkowe z możliwością wykupienia

Witam potrzebuję rady jestem głównym najemcą mieszkania kwaterunkowego
oczywiście jest to mieszkanie z możliwością wykupienia na własnośc za 25 % wartości
Metraż jest mały chciałabym go wykupić i zamienić na większe jaki okres po wykupieniu muszę zachować by nie stracić przywileju tych 25% jeżeli też pieniądze ze sprzedaży przeznaczyłabym na to większe mieszkanie i oczywiście pozostałą różnicę bym dopłaciła - bo zależy mi na większym mieszkaniu
czy lepiej by był nie wykupywać i zgłosić zainteresowanie większym mieszkaniem w ADM. I PO PROSTU CZEKAĆ
Proszę o odpowiedz czy po wykupie zaraz mogę go sprzedać ?
Jaki sposób byłby najkorzystniejszy by mieć większe mieszkanie?
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: mieszkanie kwaterunkowe z możliwością wykupienia

Kopiuję swoją wypowiedź z innego wątku
http://nieruchomosci.egospodarka.pl/50967,Wykup-mi...

Art 68 Ust.2. Właściwy organ może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, zbył lub wykorzystał nieruchomość na inne cele niż wymienione w ust. 1 pkt 1-3 lub przed upływem 5 lat na inne cele niż
wymienione w ust. 1 pkt 7. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej.

http://gazetapodatnika.pl/artykuly/zmiany_w_zasada...
Obecnie gmina nie może żądać zwrotu udzielonej bonifikaty, jeżeli właściciel zamieni byłe mieszkanie komunalne na inne mieszkanie czy na nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe. Osoba, która wykupiła zamieszkany przez siebie lokal komunalny może go np. po roku, zamienić na większy z osobą, której nie stać na utrzymanie kilkupokojowego mieszkania, bez utraty prawa do uzyskanej bonifikaty.

Podobnie jest w sytuacji sprzedaży takiego lokalu, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży zostaną przeznaczone w ciągu 12 miesięcy na cele mieszkaniowe. Można więc sprzedać nabyty wcześniej od gminy lokal i uzyskane środki przeznaczyć w ciągu roku na zakup innego mieszkania, domu czy też działki budowlanej.

Przed nowelizacją z 2007 roku jedyny wyjątek od obowiązku zwrotu wartości udzielonego upustu w cenie lokalu, w razie przedwczesnego jego zbycia, stanowił przypadek zbycia na rzecz osoby bliskiej tj. sprzedaż czy darowizna mieszkania na rzecz zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, dzieci rodzeństwa, małżonka, przysposabiających lub przysposobionych lub osób, które pozostają ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu. Tych z kolei w świetle obowiązujących poprzednio regulacji ustawy o gospodarce nieruchomościami nie wiązały żadne terminy, w związku z czym mogły od razu sprzedać mieszkanie za znacznie wyższą cenę, bez obowiązku zwrotu bonifikaty.

Obecnie z pomocą rodziny nie ominiemy zakazu sprzedaży lokalu. Nowe przepisy obejmują pięcioletnimi ograniczeniami także grupę osób bliskich, na rzecz których przeniesiono własność lokalu należącego niegdyś do gminy.

Większe mieszkanie zazwyczaj kosztuje więcej więc najprawdopdoobniej wszystkie środki uzyskane ze sprzedazy tego mieszkania zostaną przeznaczone na inne cele mieszkaniowe.

Mimo wszystko warto przeczytać dokładnie warunki na jakich gmina lub miasto udzieliły tej 25% bonifikaty.

Następna dyskusja:

mieszkanie komunalne- brak ...




Wyślij zaproszenie do