Temat: Mieszkanie kwaterunkowe
jesli stan faktyczny jest taki jak Pani opisala, dzielnica nie ma podstaw aby wypowiedziec Pani stosunek najmu, gdyż jeśli Pani stale zamieszkiwala w lokalu do chwili śmierci głownego najemcy wstępuje Pani w stosunek najmu z mocy prawa. Nie ma przy tym znaczenia jakiej wielkosci jest lokal. Kwestię tę reguluje poniższy art. Kodeksu Cywilnego. Sama mialam podobna sytuacje zakonczona ostatecznie w sadzie, ale na szczescie wygralam, tylko u mnie styuacja nie byla tak oczywista
Art. 691. (261) § 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.