Temat: mieszkanie ADM - zmiana głównego najemcy
Jolanta Mentel:
Bardzo dziękuję za odpowiedź Mam jeszcze jedno pytanie Jeśli wstąpię w związek małżeński a mój przyszły mąż posiada mieszkanie własnościowe czy stracę uprawnienia do lokalu komunalnego ?? Z góry dziękuję za odpowiedź i przesyłam równie promienny uśmiech
Zgodnie z art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawie o ochronie praw najemców, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego Gmina może wypowiedzieć najem z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
Z samego fakty zawarcia małżeństwa z osobą posiadającą mieszkanie, nie wynika jeszcze prawo wypowiedzenia najmu. Mieszkanie będzie bowiem wyłączną własnością Twojego męża, a nie Twoją. Dlatego też moim zdaniem nie będzie podstaw do wypowiedzenia Ci najmu.
W poprzednio obowiązującej ustawie o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych, faktycznie w art. 32 ust. 2 przewidywano możliwość wypowiedzenia najmu z tej przyczyny, że małżonek posiadał tytuł prawny do innego lokalu. Obecnie obowiązująca ustawa tego rozwiązania jednak nie przyjęła, dlatego też nie widzę tu specjalnych powodów do obaw.
Gdybyście jednak po ślubie kupili wspólnie mieszkanie, to oczywiście podstawy do wypowiedzenia najmu będą.
Trzeba też pamiętać o tym, że jeśli przeprowadzisz się do męża, to po 12 miesiącach niezamieszkiwania w tym lokalu, Gmina będzie mogła wypowiedzieć Ci najem na podstawie art. 11 ust. 3 pkt 1 ustawie o ochronie praw najemców (...) z zachowaniem 6 miesięcznego terminu wypowiedzenia.