Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: miejsce pracy a podróż służbowa

czy takie stanowisko jest słuszne? wg mnie nie.. będę wdzięczny za pomoc.

W związku z pojawiającymi się ostatnio wątpliwościami, co do wypłaty świadczeń z tytułu podróży służbowej wyjaśniam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, należności z tytułu diety za podróż służbową nie przysługują osobom zatrudnionym w XXX na stanowiskach Doradców Techniczno-Handlowych i Key Account Managera. Zapewne Państwo czytaliście swoje umowy o pracę, w których jest mowa o miejscu wykonywania pracy. W Waszym przypadku jest to teren całej Polski. W związku z tym każdy Wasz wyjazd poza miejsce zamieszkania nie jest wyjazdem służbowym, a jedynie wykonywaniem obowiązków wynikających z umowy o pracę. Podróż służbowa to wyjazd pracownika poza stałe miejsce świadczenia pracy w celu wykonania zadania poleconego przez pracodawcę.

Podróż służbowa musi być potwierdzona i zaakceptowana przez pracodawcę po wystawieniu druku "Polecenie wyjazdu służbowego", który obowiązuje we wszystkich firmach.

Jeżeli Państwo wyjeżdżacie do klientów i korzystacie z noclegu, to możecie korzystać z noclegu jedynie w granicach limitu cenowego w wyskości 100 zł za 1 nocleg (decyzja Prezesa Zarządu).

Dokładne wyjaśnienie przypadku wykonywania pracy przez handlowców na terenie kraju wyjaśniono w Gazecie Prawnej z dnia 11.06.2007 r.


podpisano kierownik działu kadr

konto usunięte

Temat: miejsce pracy a podróż służbowa

wszystko zależy tak naprawdę od zawartej umowy o pracę,
podróżą służbową, z którą przepisy wiążą konieczność zwrotu pracownikowi m.in. zwiększonych kosztów wyżywienia w formie diety, jest każdy wyjazd poza stałe miejsce pracy pracownika lub poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Wyjazdy służbowe (które pociągają za sobą konieczność zwrotu m.in. kosztów noclegów dla pracownika oraz ewentualnie wypłaty diety) to wyjazdy do innej miejscowości.
Decydujące znaczenie przy wyjazdach służbowych ma określenie w umowie o pracę miejsca pracy pracowników. Najczęściej miejsce pracy określa się poprzez wskazanie miejscowości, w której pracownik wykonuje pracę (w której znajduje się zakład pracy). Możliwe jest jednak wskazanie pewnego obszaru geograficznego (województwo, powiat, obszar działania firmy). Dotyczyć to może oczywiście tylko tych pracowników, których praca związana jest z częstymi wyjazdami "w teren". Przede wszystkim będą to kierowcy, ale nie tylko. Jeżeli Państwa firma prowadzi prace zwykle poza miejscowością, w której znajduje się jej siedziba, można określić w ten sposób także miejsce pracy osób, które przy pracach tych są zatrudnione. Takie rozwiązanie powinniśmy tutaj zastosować.
Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 350/00; OSNP 2003/2/36) stwierdził, że:
miejsce wykonywania pracy powinno być tak ustalone, by pracownik miał możliwość wykonywania zadań, wliczając w to czas dojazdu do miejsca ich wykonywania, w ramach umówionej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy (w przyjętym okresie rozliczeniowym).
Przy określeniu miejsca pracy jako pewnego obszaru ograniczeniem będą zatem fizyczne możliwości pokonania danej odległości w czasie dnia pracy. Pracownik faktycznie w czasie pracy (zgodnym z jego rozkładem czasu pracy) musi realnie być w stanie dotrzeć do danego miejsca i powrócić z takiego wyjazdu.
Jeżeli więc w taki właśnie sposób zostało określone miejsce pracy pracowników, to nie będą im przysługiwały świadczenia z tytułu delegacji, gdyż delegacji tej faktycznie nie odbywają. Powinien im jednak być zapewniany transport do miejsca wykonywania pracy i z powrotem.
W przypadku jednak gdy jako miejsce pracy wskazano np. siedzibę zakładu pracy, wyjazdy te będą podróżami służbowymi. W konsekwencji pracownikom będzie przysługiwać zwrot kosztów związanych z tymi wyjazdami.
PODSTAWA PRAWNA: art. 29 i 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: miejsce pracy a podróż służbowa

Główny Inspektorat Pracy uznał, że w umowie o pracę musi być dokładnie określone jej miejsce. Jeśli zaś widnieje tam zapis "cały kraj" to należy przyjąć jako miejsce pracy siedzibę firmy. Pracownicy, którzy mają taki zapis w umowie, a pracę wykonują również poza siedzibą firmy mogą ubiegać się o diety z tytułu delegacji służbowych - informuje "Rzeczpospolita".

piątek, 08 czerwiec 2007, 14:38

źródło: Twoja Firma



"Nie wolno ci w angażu zatrudnionego określić całej Polski jako miejsca pracy. Takie postanowienie inspektor zakwestionuje, a za miejsce pracy uzna twoją siedzibę. Wtedy firma będzie musiała wypłacić pracownikowi zaległe diety i inne należności z tytułu delegacji służbowej. Cały kraj może bowiem stanowić tylko miejsce wykonywania pracowniczych obowiązków. Pracownicy skarżą się, że zbyt ogólne określanie miejsca pracy przez przedsiębiorców powoduje, że nie korzystają ze swoich uprawnień.

"Miejsce pracy należy wskazać na tyle szczegółowo, by zatrudniony wiedział, kiedy jedzie w podróż służbową. Wynikało tak z odpowiedzi GIP udzielonej na indywidualne pytanie. Inspekcja rozróżniła w tym piśmie miejsce pracy od miejsca wypełniania obowiązków pracowniczych. Tylko te ostatnie pozwoliła określić ogólnikowo, np. jako cały kraj. Jeśli natomiast pracodawca ustali tak miejsce pracy, to w świetle przepisów pozostanie ono nieokreślone. W takiej sytuacji miejscem pracy będzie - zdaniem inspekcji - siedziba pracodawcy. Zgodnie bowiem z art. 454 § 2 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy bierzemy wtedy pod uwagę miejsce wykonania zobowiązania. W razie więc wysłania pracownika poza nią, w grę wchodzi delegacja służbowa, którą trzeba odpowiednio zrekompensować." - podaje dalej "Rzeczpospolita".



Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku np. takich stanowisk jak handlowiec lub kierowca, gdyż ich miejsce pracy rzadko ogranicza się do siedziby firmy, a więc do tej pory byli tracili świadczenia przysługujące za podróże służbowe (diety). Teraz, dzięki oficjalnemu stanowisku Głównego Inspektoratu Pracy problem ten, miejmy nadzieję, zniknie.

Nieważnymi są również takie postanowienia umów o pracę i innych aktów na podstawie, których powstaje stosunek pracy, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu (art. 18 § 3 Kp). Również i w tym przypadku zamiast takich postanowień stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy, a w razie braku takich przepisów postanowienia te należy zastąpić odpowiednimi postanowieniami niemającymi charakteru dyskryminacyjnego.

Określenie miejsca pracy wykonywania pracy, które jest o tyle istotne, że wskazuje na powstanie - po stronie pracownika - obowiązku wykonywania pracy w granicach określonych w umowie. W skutkach ma to takie praktyczne znaczenie, że wykonywanie pracy przez pracownika, poza wyznaczonym w umowie o pracę miejscu pracy, rodzi po stronie pracodawcy obowiązek zlecenia pracy na podstawie polecenia wyjazdu służbowego (delegacji służbowej), co z kolei wiąże się z obowiązkiem wypłacenia pracownikowi obok należnego mu wynagrodzenia za pracę także innych świadczeń związanych z tym poleceniem (koszty podróży, przejazdu, diet, zakwaterowania itp.),

Najlepiej wskazać je jako punkt, w którym zatrudniony wykonuje zadania składające się na dany rodzaj pracy. Wtedy zlecanie pracy poza tym miejscem będzie podróżą służbową, za którą przysługują należności na jej pokrycie (art. 77k.p.). Jeżeli natomiast szef określi miejsce pracy ogólnikowo, np. jako cały kraj, to miejscem pracy będzie siedziba pracodawcy. Zgodnie bowiem z art. 454 § 2 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 k.p. bierze się pod uwagę miejsce wykonania zobowiązania

A życie sobie... :-/

konto usunięte

Temat: miejsce pracy a podróż służbowa

proponuję wczytać się w 3 akapit mojej poprzedniej wypowiedzi i co Państwo z tym dalej zrobicie zalezy juz tylko od was....=D
nie nakłaniam, a proponuję :)
Arkadiusz Piotr Z.

Arkadiusz Piotr Z. sticky business

Temat: miejsce pracy a podróż służbowa

Problem nie w tym co my z tym zrobimy, tylko w tym co zrobi kadrowa :-) Zarówno Pan jak i ja prezentujemy to samo stanowisko.
Bardzo dziękuję za pomoc.

konto usunięte

Temat: miejsce pracy a podróż służbowa

cała przyjemność po mojej stronie!
pozdrawiam.

Następna dyskusja:

Pytanie o dni wolne i miejs...




Wyślij zaproszenie do