Monika Kozanecka (Skrzypczak)

Monika Kozanecka
(Skrzypczak)
urbanista -
planista
przestrzenny -
energetyka,
infrast...

Temat: Lokalizacja drogi wzdłuż terenów kolejowych

Witam,
chciałabym poruszyć zagadnienie lokalizacji budowli drogowej w sąsiedztwie linii kolejowych. Z art 53 ustawy o transporcie kolejowym wynika, że budynki i budowle należy lokalizować w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m, z zastrzeżeniem ust. 4 - który brzmi: Przepisu ust. 2 nie stosuje się do budynków i budowli przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego i utrzymania linii kolejowej oraz do obsługi przewozu osób i rzeczy.

Zastanawiam się czy przewóz osób i rzeczy można powiązać z drogami? Widziałam kilka miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, gdzie zaprojektowano komunikację bezpośrednio w sąsiedztwie terenów kolejowych. Do tej pory byłam przekonana, że taka lokalizacja jest sprzeczna z ww. ustawą.

Art. 57 dopuszcza odstępstwo od warunków usytuowania budynków i budowli określonych w art. 53 w uzasadnionych przypadkach - bardzo szerokie pojęcie. W moim przypadku takie odstępstwo zdeterminowane byłoby względami ekonomicznymi. Zwyczajnie nikt z właścicieli okolicznych działek nie chce się zgodzić na lokalizacje drogi zatem jedynym terenem pozostaje teren wzdłuż terenów kolejowych.

Czy to jest uzasadniony przypadek?

Druga sprawa w jaki sposób na etapie sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego otrzymuje się takie odstępstwo - poprzez uzgodnienie na podstawie art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym? - jeśli tak to z kim jeżeli w ustawie o transporcie kolejowym właściwy jest organy administracji architektoniczno-budowlanej (starosta, wojewoda i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego), czy w jakimś odrębnym trybie?

Będę wdzięczna za pomoc.