Temat: Logika dla prawników: prezes lub wiceprezes i skarbnik
Błażej Sarzalski:
Generalnie jest tak, że "lub" to alternatywa łączna a "albo" rozłączna. Nigdzie w logice nie znajdziesz twierdzenia, że "lub" jest spójnikiem rozłącznym, jest zawsze łącznym, dopuszcza łączące go możliwości do realizacji jednocześnie.
Czyli mamy podpis prezesa/wiceprezesa + skarbnika, gdyby było inaczej to brzmiałoby to:też prezesa albo wiceprezesa i skarbnika. W mojej osobistej ocenie chodzi o to że podpis ma złożyć prezes lub wiceprezes a dodatkowo do tego musi to podpisać skarbnik.
Uwaga o alternatywie łącznej i rozłącznej jest oczywiście słuszna.
Przyjmujemy jednak tutaj założenie, że wartość logiczną tego zdania wyliczamy "od lewej do prawej". W logice klasycznej (jestem o tym przekonany) nie ma takiej reguły i przyjmuje się stosowanie nawiasów. W językach programowania - przyjmuje się, że koniunkcja łączy silniej. W języku naturalnym - oczywiście nie stosujemy nawiasów :-)
Jeżeli przyjąć, że stosujemy reguły z języków programowania to w takim przypadku prawdziwość zdania:
prezes LUB wiceprezes I skarbnik
należy obliczyć w następujący sposób:
a)
wiceprezes I skarbnik -> jeżeli każdy z nich podpisał to całe zdanie jest prawdziwe bo wynik łączymy alternatywą "z podpisem prezesa" (podpis prezesa nie jest już wymagany).
b)
wiceprezes I skarbnik -> jeżeli podpisu nie złożył żaden z wymienionych to dla prawdziwości zdania wystarczy podpis prezesa ponieważ ten wynik łączymy alternatywą "z podpisem prezesa".
Jeżeli przyjąć, że stosujemy łączenie zdań od "lewej do prawej" to w takim przypadku prawdziwość zdania:
prezes LUB wiceprezes I skarbnik
należy obliczyć w następujący sposób:
c) prezes LUB wiceprezes -> jeżeli podpisał co najmniej jeden z nich to dla prawdziwości całego zdania konieczny jest jeszcze podpis skarbnika ponieważ wartość logiczną zdania ma wpływ koniunkcja tj. "i skarbnika".
Reasumując - moim zdaniem to jest poważny problem bardziej lingwistyczny niż logiczny. Podtrzymuję moje stanowisko, że prawdziwość tego zdania zależy od umowy (w tym przypadku przyjętych zasad).
Piotr P. edytował(a) ten post dnia 16.11.12 o godzinie 14:22