Temat: Licytacja komornicza- prośba o wyjaśnienie
"Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości."
nabywasz nieruchomość w stanie czystym, bez praw osób trzecich. chyba że co innego wynika z przepisów poniższych
"Pozostają w mocy bez potrącenia ich wartości z ceny nabycia:
- prawa ciążące na nieruchomości z mocy ustawy;
np z 1037 par. 3 kpc.
- służebność drogi koniecznej oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia;
ktoś może mieć prawo wleźć Ci w szkodę i nic na to nie poradzisz ;-)
- pozostają również w mocy ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu: użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednakże w wypadku ostatnim wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia.
a czy aby na pewno dobrze zacytowałaś? to art. 1000 kpc?
Aha, jeśli kupiliście nieruchomość z licytacji komorniczej to uwaga, bo możliwe a nawet dość powszechne jest kupno z lokatorami :-)
P.S.
podawaj ustawę i artykuł przepisu, który cytujesz, ułatwia odpowiadanie
Przepraszam, ale nie chce mi się wymyślać przykładów, zacytuję komentarz H. Pietrzkowskiego by LexisNexis. W razie czego może rano coś wymyślę
1. Z art. 1000 § 1 wynika ogólna zasada, że z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa obciążające nieruchomość (np. służebność gruntowa, osobista, hipoteka) oraz skutki zabezpieczenia roszczeń osobistych na nieruchomości (np. prawo odkupu, dzierżawy, najmu). Zamiast tych praw powstaje prawo do zaspokojenia się z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji, czyli w art. 1025 i 1026.
2. Od reguły ustanowionej w art. 1000 § 1 ustawa przewiduje wyjątki, które zostały wymienione w art. 1000 § 2 i 3 oraz w art. 1001 i 1002. Wyjątkami zostały objęte - zgodnie z art. 1000 § 2 - następujące prawa: 1) ciążące na nieruchomości z mocy ustawy, tj. hipoteka przewidziana w art. 1037, 2) służebność drogi koniecznej oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia. Dalsze wyjątki zostały przewidziane w art. 1000 § 3, zgodnie z którym pozostają w mocy ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nieujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. W tym ostatnim wypadku wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia. Komentowany przepis nie jest zbudowany w sposób jasny, jego redakcja może wywoływać wątpliwości, zawiera on bowiem kilka przesłanek połączonych spójnikami łącznym „lub” i rozłącznym „albo”, od spełnienia których zależy, czy prawa wymienione w tym przepisie pozostaną w mocy, mimo że nieruchomość, którą obciążały, została sprzedana. Jedne z tych przesłanek mają charakter materialny, należą do nich: pierwszeństwo praw wymienionych w art. 1000 § 1 przed wszystkimi hipotekami, brak hipotek obciążających nieruchomość, pełne pokrycie praw w cenie nabycia, natomiast pozostałe przesłanki mają charakter formalny, są nimi: ujawnienie praw w księdze wieczystej lub zbiorze dokumentów oraz zgłoszenie prawa nieujawnionego najpóźniej 3 dni przed terminem licytacji.
3. Art. 1000 § 3 dotyczy kilku sytuacji. W pierwszym przypadku pozostanie w mocy m.in. praw wymienionych w art. 1000 § 3. oparte jest na stwierdzeniu, że przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami. Chodzić tu może tylko o prawa, które zostały ujawnione, ponieważ tylko ujawnione prawo może konkurować z hipoteką, do powstania której zawsze potrzebny jest wpis w księdze wieczystej (art. 67 u.k.w.h.). Prawom nieujawnionym, a więc także prawom wymienionym w art. 1000 § 3, które nie zostały ujawnione przez wpis do księgi wieczystej, nigdy nie będzie przysługiwać pierwszeństwo przed hipoteką (art. 11 u.k.w.h.). Druga sytuacja dotyczy pozostania w mocy praw nieujawnionych, zgłoszonych w terminie trzech dni przed licytacją, gdy nieruchomość nie jest obciążona hipotekami. W takiej sytuacji nieujawnione użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika zostają zrównane - w zakresie pozostania w mocy - z prawem ujawnionym w księdze wieczystej. Z trzecią sytuacją mamy do czynienia, jeżeli nie są spełnione przesłanki wskazane w obu omówionych przypadkach - czy to ze względu na to, że ujawnionym prawom użytkowania i służebności oraz prawu dożywotnika nie przysługuje pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami, czy też dlatego, że zgłoszenie w terminie trzech dni przed licytacją nieujawnionych powyższych praw dotyczy nieruchomości obciążonej hipoteką (hipotekami). W takim przypadku prawa te mogą się utrzymać, jeżeli zostanie spełniona inna przesłanka - alternatywna w stosunku do już omówionych, na co wskazuje spójnik „albo” - mająca charakter ekonomiczny, wymagająca zbadania, czy prawo użytkowania, prawo służebności i prawa dożywotnika ujawnione lub nieujawnione znajdują pełne pokrycie w cenie nabycia. Jeżeli wartość tych praw znajduje w cenie nabycia tylko częściowe pokrycie, wygasają one w myśl zasady wyrażonej w art. 1000 § 1, a uprawnionym pozostaje tylko zastrzeżone w tym przepisie prawo zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem wynikającym z art. 1026 § 1 w zw. z art. 1025 § 1 pkt 6.
Tomasz L. edytował(a) ten post dnia 20.12.07 o godzinie 00:14