Małgosia Pawlikowska

Małgosia Pawlikowska freelancer, zarządca
nieruchomości,
specjalista -
poligrafia

Temat: Korzystanie z nieruchomości ponad udział

Witam,
czy przy sprawie o zniesienie współwłasności można rozliczyć okres 9 lat używania przez jednego ze współwłaścicieli nieruchomości ponad udział 1/6 ?
Sprawa wygląda następująco: jest 3-ch współwłaścicieli - pan A /4/6, póżniejszy spadkodawca/, pani B /1/6/ i pan C /1/6/
Pan C zajmuje pod swoją inwestycję /dobudowa lokalu/ - połowę działki, czyli prawie cały udział w działce pana A, dobudowy nie kończy, działkę odgradza na swój wyłączny użytek. Ponadto nadal użytkuje i mieszka na pozostałej części nieruchomości, przez 15 lat /w 2007 r umiera pan A i od tamtego czasu pani B i pan C mają po 1/2 udziałów.
Pan C nadal nie mieszka w "swojej inwestycji", nadal odgrodzonej na wyłączny użytek, i nadal mieszka i użytkuje pozostałą część nieruchomości.
Jak to rozliczyć ?
pozdr

konto usunięte

Temat: Korzystanie z nieruchomości ponad udział

Kodeks cywilny

Art. 206. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

VI ACa 508/13
wyrok s.apel. 2013.12.19 w Warszawie
Zasady współposiadania i korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli.
LEX nr 1439321
W ramach unormowania zawartego w art. 206 k.c. nie można racjonalnie wywodzić uprawnienia współwłaścicieli do współposiadania i korzystania z rzeczy wspólnej "w granicach udziału" lub "ponad udział"; współwłaścicielowi nie przysługuje prawo do określonej części rzeczy wspólnej, lecz prawo do posiadania całej rzeczy. Każdemu współwłaścicielowi przysługuje takie samo uprawnienie, zatem każde z nich doznaje ograniczenia w sposobie jego wykonywania przez takie same uprawnienia pozostałych współwłaścicieli. Stąd wniosek, że współwłaściciele mogą współposiadać i korzystać z rzeczy wspólnej tylko w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z niej przez pozostałych współwłaścicieli.

III CZP 3/08
uchwała SN 2008.03.13 OSNC 2009/4/53 ...
Współwłaściciel może domagać się od pozostałych współwłaścicieli, korzystających z rzeczy wspólnej z naruszeniem art. 206 k.c. w sposób wykluczający jego współposiadanie, wynagrodzenia za korzystanie z tej rzeczy z zachowaniem przesłanek określonych w art. 224 § 2 lub art. 225 k.c.

nie może usprawiedliwiać żądania przez współwłaściciela wynagrodzenia od pozostałych współwłaścicieli posiadanie przez nich rzeczy wspólnej "ponad udział", ponieważ w sytuacjach objętych zakresem zastosowania art. 206 k.c. nie sposób zasadnie mówić o uprawnieniu współwłaścicieli do korzystania z rzeczy wspólnej w granicach udziału (por. uchwała pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1963 r., III CO 33/62, oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 października 1973 r., III CRN 247/73). Samo zatem twierdzenie współwłaściciela o korzystaniu przez innego współwłaściciela z rzeczy wspólnej w zakresie przewyższającym przysługujący mu udział nie może dawać podstaw do dochodzenia od niego z tego tytułu jakiegokolwiek roszczenia (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 kwietnia 2001 r., III CKN 21/99). Roszczenie współwłaściciela przeciwko innemu współwłaścicielowi o wynagrodzenie za korzystanie przez niego z rzeczy wspólnej może uzasadniać tylko ziszczenie się określonych w art. 224 § 2 lub w art. 224 § 2 w związku z art. 225 k.c. przesłanek w razie naruszenia przez tego innego współwłaściciela art. 206 k.c.
Małgosia Pawlikowska

Małgosia Pawlikowska freelancer, zarządca
nieruchomości,
specjalista -
poligrafia

Temat: Korzystanie z nieruchomości ponad udział

Dziękuję:)



Wyślij zaproszenie do