Sylwia
Krajewska
Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE
Temat: Konieczność ogłoszenia testamentu?
Małżeństwo ma dwoje dzieci, paręnaście lat temu darowali swoje mieszkanie wnuczce, zapisując na swoją rzecz służebność mieszkania do końca życia. Wnuczka jest wpisana jako właścicielka do KW, służebność również jest ujawniona.Ponadto spisali notarialnie testament powołując do całości spadku po sobie tę samą wnuczkę. Nie posiadali innej nieruchomości ani samochodu, same rzeczy użytku osobistego, trochę pamiątek, kolekcję kryształów itp.
Czy trzeba sądownie otwierać i ogłaszać testament, czy jest tego sens? W sądzie powiedzieli, że tak, ale po co, skoro w skład spadku nie wchodzą nieruchomości ani samochody, które trzeba by było przerejestrować? Dzieci zmarłych nie mają roszczeń wobec wnuczki (na chwilę obecną, wiadomo, że to może się zmienić).
Czy wnuczka nie będzie miała problemów, jeśli zacznie dysponować majątkiem, np. sprzedawać i zgromadzi większą gotówkę - przekraczającą to, co mogłaby zaoszczędzić z pensji, bez ogłaszania testamentu?
Jak można wykreślić służebność na rzecz dziadków, np. żeby ułatwić późniejszą sprzedaż mieszkania? Czy wystarczą do tego akty zgonu dziadków? Czy może nie trzeba tego robić, a przy ewentualnej sprzedaży wystarczy notariuszowi okazać te akty zgonu?