Agnieszka Bujak

Agnieszka Bujak Rób to co kochasz a
nigdy nie będziesz w
pracy :)

Temat: komornik a fundusz socjalny

Witam.

Czy komornik ma prawo zająć 100% funduszu socjalnego wypłacanego pracownikowi (tzw.wczasów pod gruszą), premii, dodatku stażowego, wynagrodzenia za nadgodziny itp. zasiłku pielęgnacyjnego, rodzinnego ??
Jeżeli nie to w ilu procentach może dokonać takiego zajęcia ? poza podstawą wynagrodzenia, co ewentualnie nie podlega zajęciu.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc

z tego co wiem nie dotyczy to zajęcia z tytułu alimentów,
zdaje się, że są to jakieś zobowiązania wobec banków i innych podmiotów gospodarczychAgnieszka Bujak edytował(a) ten post dnia 29.01.08 o godzinie 01:04
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: komornik a fundusz socjalny

Art. 87. KP
§ 1. Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.
§ 2. Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.
§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.
§ 4. Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108.
§ 5. Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.
§ 6. (uchylony).
§ 7. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
§ 8. Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.

Jak widać z powyższego, nagrody i inne wynagrodzenie pozapłacowe, jeśli jest potrącane na świadczenia alimentacyjne, może ulec potrąceniu do pełnej wysokości.

Natomiast w przypadku świadczeń innych niż świadczenia alimentacyjne, dodatki pozapłacowe mogą podlegać egzekucji proporcjonalnie do wysokości zjaęcia podstawy wynagrodzenia.Michał Markiewicz edytował(a) ten post dnia 29.01.08 o godzinie 08:08

Następna dyskusja:

Fundusz socjalny...




Wyślij zaproszenie do