Temat: Kodeks Postępowania Karnego....wezwanie do usunięcia...

Oskarżony złożył wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Reakcja sądu to - zobowiązanie do uzupełnienia jego baraków formalnych poprzez wskazanie czy dotyczy on całości wyroku,niektórych czynów, czy tez jedynie rozstrzygnięcia o karze i innych konsekwencjach prawnych czynu.
W wykonaniu tego zobowiązania oskarżony wystosował pismo w którym ponownie wniósł o nadesłanie wyroku w raz z uzasadnieniem.

W odpowiedzi Sąd wydał Zarządzenie i na podstawie art 422 par 3 kpk odmówił przyjęcia wniosku,orzekając,iż oskarżony nie uzupełnił braków swojego wniosku.

W mojej ocenie nastąpiła kuriozalna sytuacja,ponieważ wnosząc o nadesłanie odpisu wyroku wraz z jego uzasadnieniem zostały wykonane przesłanki określone w art 422 par 2 kpk ponieważ oczywiste jest,że wniosek dotyczył wyroku w całości.

Proszę o ocenę zaistniałej sytuacji i podpowiedz co dalej z tym zrobić tzn.jak uzasadniać zażalenie.

Dziekuję

konto usunięte

Temat: Kodeks Postępowania Karnego....wezwanie do usunięcia...

Art. 422
§ 1. W terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia wyroku, strona, a w wypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanego na posiedzeniu, także pokrzywdzony, mogą złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Sporządzenie uzasadnienia z urzędu nie zwalnia strony oraz pokrzywdzonego od złożenia wniosku o doręczenie uzasadnienia. Wniosek składa się na piśmie.

§ 2. We wniosku należy wskazać, czy dotyczy całości wyroku czy też niektórych czynów, których popełnienie oskarżyciel zarzucił oskarżonemu, bądź też jedynie rozstrzygnięcia o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu. Wniosek niepochodzący od oskarżonego powinien również wskazywać tego z oskarżonych, którego dotyczy.

IV KZ 33/16 - postanowienie SN - Izba Karna z dnia 01-06-2016
Obowiązek wskazania we wniosku o sporządzenia uzasadnienia jego zakresu
W świetle art. 422 § 2 w zw. z art. 457 § 2 KPK strona we wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku utrzymującego w mocy, jak i wyroku zmieniającego powinna wskazać zakres przedmiotowy wniosku a więc określić czy dotyczy on całości rozstrzygnięcia (co do winy), czy jedynie rozstrzygnięcia o karze i innych konsekwencjach prawnych czynu, a gdy sprawa dotyczy więcej niż jednego czynu należy sprecyzować czy wniosek dotyczy wszystkich czynów, czy tylko niektórych. Niewskazanie we wniosku o sporządzenie uzasadnienia jego zakresu przedmiotowego lub podmiotowego stanowi brak formalny, który podlega uzupełnieniu w trybie art. 120 § 1 KPK ze skutkiem odmowy przyjęcia wniosku.

Samo żądanie o nadesłanie wyroku z uzasadnieniem nie czyni zadość ww. zasadom, chyba że w treści podniesiono sformułowania czuje się niewinny wyrok jest niesprawiedliwy. Wówczas należy interpretować wniosek na podstawie całokształtu okoliczności i wyprowadzić interpretacje, że dotyczy on całości wyroku.

Temat: Kodeks Postępowania Karnego....wezwanie do usunięcia...

Dziękuję uprzejmie....cóż trzeba pisać zażalenie w nim jakoś odkręcić sytuację...masakra:(
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Kodeks Postępowania Karnego....wezwanie do usunięcia...

Nie widzę możliwości odkręcenia.

Temat: Kodeks Postępowania Karnego....wezwanie do usunięcia...

Działając na mocy odnośnych przepisów Kodeksu postępowania karnego wnoszę Zażalenie na Zarządzenie Prezesa Sadu Rejonowego w Tczewie z dnia 22 września 2016 r w sprawie II K 487/16 w przedmiocie odmowy przyjęcia wniosku o sporządzenie i doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem celem złożenia apelacji poprzez uznanie naruszenia przez oskarżonego przepisów prawa procesowego polegającemu na nieuzupełnieniu w zakreślonym terminie baraków formalnych.
Podstawa prawna inkryminowanej decyzji to art. 422 par 3 kpk w zw.z art. 120 par 2 kpk.
Korzystając z prawa do zażalenie wnoszę o jej uchylenie.
UZASADNIENIE
Korzystanie z prawa winno odbywać się w sposób zgodny z zasadami współżycia społecznego, a pozorny legalizm nie może zastępować legalizmu wynikającego z zasad państwa prawa i honorującego prawa człowieka.
W przedmiotowej sprawie decyzja zapadła na bazie nadmiernego legalizmu i w konsekwencji pozbawiła oskarżonego jego podmiotowego prawa do sądu oraz prawa do obrony.
Prezes Sadu wydający skarżone zarządzenie stanął na stanowisku iż oskarżony mimo wezwania do usunięcia baraków formalnych swojego wniosku nie wykonał zobowiązania czym naruszył treść art. 422 par 2 kpk.
Stanowisko to poparte jest argumentem, iż oskarżony nie wskazał w swoim wniosku czy dotyczy on całości wyroku, niektórych czynów czy też jedynie o karze i innych konsekwencjach prawnych czynu.

W kwestii tej wypowiedział się Sąd Najwyższy:
IV KZ 33/16 - postanowienie SN - Izba Karna z dnia 01-06-2016
Obowiązek wskazania we wniosku o sporządzenia uzasadnienia jego zakresu
,,W świetle art. 422 § 2 w zw. z art. 457 § 2 KPK strona we wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku utrzymującego w mocy, jak i wyroku zmieniającego powinna wskazać zakres przedmiotowy wniosku a więc określić czy dotyczy on całości rozstrzygnięcia (co do winy), czy jedynie rozstrzygnięcia o karze i innych konsekwencjach prawnych czynu, a gdy sprawa dotyczy więcej niż jednego czynu należy sprecyzować czy wniosek dotyczy wszystkich czynów, czy tylko niektórych. Niewskazanie we wniosku o sporządzenie uzasadnienia jego zakresu przedmiotowego lub podmiotowego stanowi brak formalny, który podlega uzupełnieniu w trybie art. 120 § 1 KPK ze skutkiem odmowy przyjęcia wniosku.

Samo żądanie o nadesłanie wyroku z uzasadnieniem nie czyni zadość ww. zasadom, chyba że w treści podniesiono sformułowania czuje się niewinny wyrok jest niesprawiedliwy. Wówczas należy interpretować wniosek na podstawie całokształtu okoliczności i wyprowadzić interpretacje, że dotyczy on całości wyroku”
Zgodnie z powyższym przesłanką do uznania ,że oskarżony nie wypełnił rygorów art. 422ar 2 kpk byłoby wykluczenie że w treści wniosku o przesłanie wyroku wraz z uzasadnieniem oskarżony nie sygnalizował, iż czuje się niewinny lub wyrok jest niesprawiedliwy.
Prezes Sądu Rejonowego w Tczewie w uzasadnieniu swojej decyzji takiej informacji nie podaje co świadczy ,że tego nie rozważał.
W tym miejscu godzi się zauważyć, że odpowiadając na wezwanie do usunięcia braków ponownie wnosił o przesłanie wyroku wraz z uzasadnieniem i wyraźnie wskazał, że jest to jemu niezbędne do wniesienia apelacji.
Takie ujęcie żądania wystarczająco zadośćuczynia wymogom art. 422 par 2 kpk ponieważ oskarżony kieruje apelację w wypadku kiedy nie zgadza się z orzeczeniem i nie jest przy tym istotne czy z niektórymi zarzutami czy rozstrzygnięciem o karze lub konsekwencjach prawnych czynu.
Oskarżony korzysta z darmowej pomocy prawnej i warunkiem otrzymania jej w kompetentnej postaci jest przedstawienie dokumentu na bazie którego udzielający mógłby prawidłowo ocenić w jakim zakresie kierować ową apelację.
W świetle powyższego oskarżony jako osoba niekompetentna nie mógł jednoznacznie określić kierunku apelacji. W Polsce mamy tzw. system wolnościowy, co oznacza że wszystkie wątpliwości interpretacyjne w przypadku tzw. przepisów opresyjnych trzeba interpretować na korzyść osoby, która jest nimi dotknięta .Nadmierny formalizm jaki zaistniał w przedmiotowej sprawie w konsekwencji wyklucza oskarżonego z korzystania z jego podmiotowego prawa do sadu i obrony, bo jak wyżej wykazano oskarżony składa apelację w zasadzie z tej przyczyny, że nie zgadza się z wyrokiem.
W takim stanie rzeczy oskarżony wnosi o uchylenie zaskarżonego zarządzenia.

Co Pan na to?

konto usunięte

Temat: Kodeks Postępowania Karnego....wezwanie do usunięcia...

Proszę próbować lepiej zaryzykować aniżeli nic nie robić.

konto usunięte

Temat: Kodeks Postępowania Karnego....wezwanie do usunięcia...

Myślę, że "Pan" już się na ten temat wypowiedział.

Swoją drogą o co ta kłótnia? Można nie znać prawa, ale sąd jak krowie na rowie napisał w wezwaniu czego potrzebuje. Jakieś zażalenie można by napisać, na przykład do Ministra Edukacji, że szkoła nie nauczyła czytać, ale co to ma zmienić w kwestii słusznej decyzji sądu? Życie to nie je bajka. Skazany dostał instrukcję co ma zrobić, skrewił, poniesie konsekwencje, w końcu jest dorosły.Ten post został edytowany przez Autora dnia 04.10.16 o godzinie 08:14

Temat: Kodeks Postępowania Karnego....wezwanie do usunięcia...

Lech M.:
Myślę, że "Pan" już się na ten temat wypowiedział.

Swoją drogą o co ta kłótnia? Można nie znać prawa, ale sąd jak krowie na rowie napisał w wezwaniu czego potrzebuje. Jakieś zażalenie można by napisać, na przykład do Ministra Edukacji, że szkoła nie nauczyła czytać, ale co to ma zmienić w kwestii słusznej decyzji sądu? Życie to nie je bajka. Skazany dostał instrukcję co ma zrobić, skrewił, poniesie konsekwencje, w końcu jest dorosły.
Bardzo mądra rada..dzięki
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: Kodeks Postępowania Karnego....wezwanie do usunięcia...

Błażej P.:
Dziękuję uprzejmie....cóż trzeba pisać zażalenie w nim jakoś odkręcić sytuację...masakra:(

Jeżeli termin na na apelację nie minął oskarżony może złożyć wniosek o ustanowienie obrońcy z urzędu. Ustanowionemu obrońcy sąd doręczy wyrok wraz z uzasadnieniem, a termin na złożenie apelacji dla takiego obrońcy będzie biegł od chwili doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem nawet jeśli termin apelacji dla skazanego już minął.



Wyślij zaproszenie do