konto usunięte

Temat: jedno pytanie

Jest ktoś kto ma 7 spraw(kredyty)na sume 50 tys .Obecnie komornik zabira jej częśc emerytury.Czy dzieci tej osoby po jej śmierci(bo logiczne jest ,ze nigdy tego nie spłaci) będa w jakikolwiek sposób pociagane do odpowiedzialności?Tzn czy beda musiały za nia spłacac ?
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: jedno pytanie

Zależy od sposobu przyjęcia spadku. A jeżeli odrzucą, nie bedą odpowiadać.
Oli M.

Oli M. Let's do something
for somebody

Temat: jedno pytanie

Grzegorz P.:
Zależy od sposobu przyjęcia spadku. A jeżeli odrzucą, nie bedą odpowiadać.

Czyli jeżeli np. nie ma spadku, to dziecko nie ponosi odpowiedzialności za długi rodzica?
Krzysztof W.

Krzysztof W. radca prawny/Partner
zarządzający
Kancelaria Lawards
Sule...

Temat: jedno pytanie

Spadek to wszystko to, co pozostawił po sobie zmarły, niestety zarówno w sensie pozytywnym jak i negatywnym. Spadek może więc teoretycznie składać się nawet z samych długów.

Spadkobierca nie musi przyjmować spadku a może go odrzucić. Wtedy traktuje się go tak, jak gdyby otwarcia spadku nie dożył, co jest równoznaczne z tym, że niczego z tego spadku nie dostanie, w tym długów. Tutaj jednak uwaga i bardzo częsty błąd - jeśli odrzucający ma dzieci, a brak jest testatmentu, to wówwczas w miejsce spadkobiercy, który spadek odrzucił wstępują jego dzieci. Dlatego też w znacnej części przypadków skuteczne odrzucenie spadku wymaga jego odrzucenia nie tylko prze spadkobiercę, ale także jego zstępnych. I druga uwaga, jeśli dzieci są małoletnie, wówczas oświadczenie o odrzuceniu spadku składa w ich imieniu przedstawiciel ustawowy (rodzic), ale po uzyskaniu uprzedniej zgody sądu rodzinnego.

konto usunięte

Temat: jedno pytanie

Krzysztof ma rację. Odrzucenie spadku jest zawsze ryzykowne, bo można długami "uszczęśliwić" rodzinę. Dlatego radzę się zastanowić nad przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy odpowiedzialność za długi spadkowe ogranicza się do stanu czynnego spadku. Jeżeli zatem zmarły nie ma majątku, to przy takim przyjęciu spadku nie będzie praktycznie odpowiedzialności za długi.

I jeszcze jedno. Oświadczenie o odrzuceniu spadku lub przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza można złożyć jedynie w ciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku, czyli od śmierci spadkodawcy.

Jeżeli zatem odrzucisz spadek, to zanim sąd zawiadomi kolejnych spadkobierców, może się okazać, że te 6 miesięcy minie i dalsi krewni nie będą już mogli ani odrzucić spadku, ani przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. W takiej sytuacji z mocy ustawy przyjmą spadek wprost czyli z całym bagażem długów bez ograniczeń i będą mieli do Ciebie wiele (w pełni uzasadnionych) pretensji.

W praktyce moim zdaniem bezpieczniej jest przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

konto usunięte

Temat: jedno pytanie

Bardzo dziekuje,pomogliscie mi niesamowicie:)
Ewa M M.

Ewa M M. nadal się roznosci
uczę

Temat: jedno pytanie

Przylaczam si do oceny,ze "W praktyce moim zdaniem bezpieczniej jest przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza" ..
A oczywiscie nalezy tez jeszcze przypilnowac, zeby ow spis inwentarza rzeczywiscie zostal urzedowo zrobiony...Ewa M M. edytował(a) ten post dnia 05.02.09 o godzinie 01:04
Dariusz N.

Dariusz N. robię to co lubię

Temat: jedno pytanie

Dziś słyszałem opowieść od znajomego
Zmarła jego teściowa której nigdy w życiu nie widział (jakiś konflikt rodzinny przed laty doprowadził że matka nie kontaktowała się z córką od wielu wielu lat) - biedna kobiecina mieszkanie komunalne żadnego majątku
za pieniądze z ubezpieczenia wyprawili pogrzeb i skromną stypę a po 6 miesiącach dowiedzieli się w sądzie że dostali w spadku 28 tys PLN długu w Providencie który niestety musieli spłacić bo minął już termin w którym mogli się zrzec spadku

Następna dyskusja:

akt notarialny - jeszcze je...




Wyślij zaproszenie do