Temat: jaki jest stopien pokrewieństwa

zmarła moja ciocia tzn. siostra mojej babci. Pytanie, w jakiej grupie spadkowej znajduję się w stosunku do cioci. Dziękuję.
Marta K.

Marta K. Usus magister est
optimus!

Temat: jaki jest stopien pokrewieństwa

Krzysztof Spychalski:
zmarła moja ciocia tzn. siostra mojej babci. Pytanie, w jakiej grupie spadkowej znajduję się w stosunku do cioci. Dziękuję.


Wg mnie w II grupie ponieważ spadkodawczyni była siostrą Pana babci, a zstępni rodzeństwa spadkodawcy mieszczą się w II grupie podatkowej.

USTAWA z dnia 28 lipca 1983 r.o podatku od spadków i darowizn

Art. 14.
1. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.
2. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.
3. Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
1) do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
2) do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
3) do grupy III - innych nabywców.

Art. 15. wyżej powołanej Ustawy mówi jak obliczany jest podatek.

pozdrawiam
Agnieszka M.

Agnieszka M. Starszy specjalista,
branża paliwowa

Temat: jaki jest stopien pokrewieństwa

Proponuję dodatkowo zajrzeć także tutaj:
Dziennik Ustaw Nr 79 z 28 maja 2009 poz. 662,
USTAWA z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny

http://www.infor.pl/skany/spis.php?rodzaj=dzu&rok=2009...

(http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2009,nr,79.html)
Marcin Woźniak

Marcin Woźniak Student, Uniwersytet
Łódzki

Temat: jaki jest stopien pokrewieństwa

"Wg mnie w II grupie ponieważ spadkodawczyni była siostrą Pana babci, a zstępni rodzeństwa spadkodawcy mieszczą się w II grupie podatkowej."

podstawą ustalenia porządku dziedziczenia jest kodeks cywilny- księga czwarta, a nie ustawa o podatku od spadków i darowizn.

Rację nie mniej jednak ma pani Marta, że bedzie to grupa druga
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: jaki jest stopien pokrewieństwa

Marcin Woźniak:
Rację nie mniej jednak ma pani Marta, że bedzie to grupa druga

Druga znaczy ta druga, która nie dziedziczy, tak?
Marta K.

Marta K. Usus magister est
optimus!

Temat: jaki jest stopien pokrewieństwa

Druga znaczy ta druga, która nie dziedziczy, tak?


Sejm uchwalił nowelizację przepisów regulujących zasady dziedziczenia ustawowego, która weszła w życie 28 czerwca 2009 r. Zmiany doprowadziły przede wszystkim do poszerzenia kręgu krewnych uprawnionych do otrzymania spadku po zmarłym. W polskiej rzeczywistości sporządzanie testamentów to jeszcze rzadko spotykana praktyka. Tym bardziej warto zapoznać się z nowymi zasadami dziedziczenia.

Kiedy dochodzi do dziedziczenia ustawowego?

Dziedziczenie ustawowe ma miejsce przede wszystkim wtedy, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu wskazującego kto jest jego spadkobiercą bądź też gdy taki testament pozostawił, jednak jest on nieważny. Ponadto do takiego dziedziczenia może dojść także wtedy, gdy co prawda ważny testament jest, jednak wskazana w nim osoba nie chce lub nie może (np. z powodu niezgodności dziedziczenia) być spadkobiercą.

Porządek dziedziczenia ustawowego

Grupa pierwsza. Dziedziczenie ustawowe osób najbliższych spadkodawcy nie zmieniło się. W pierwszej kolejności do spadku powoływany jest małżonek zmarłego oraz dzieci. Każda z tych osób dziedziczy w częściach równych, przy czym małżonek nigdy nie może otrzymać mniej niż 1/4 całości spadku (art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego). Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych (czyli wnukom spadkodawcy).

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, że jeśli zmarły pozostał w związku małżeńskim, to nie cały majątek wspólny będzie podlegał dziedziczeniu. Spadek tworzony jest bowiem tylko przez majątek zmarłego. A przecież prawo do majątku wspólnego mają oboje małżonkowie. Do spadku wejdzie więc cały majątek osobisty zmarłego małżonka oraz z reguły połowa majątku wspólnego małżonków. Oznacza to, że druga połowa majątku wspólnego przypada pozostającemu przy życiu małżonkowi. Współmałżonek tę część majątku uzyskuje nie na podstawie dziedziczenia, ale jako udział we wspólnym majątku.

Przykład

Spadkodawczyni miała piątkę dzieci. Pozostawiła również małżonka. W takiej sytuacji małżonek otrzymuje 1/4 spadku, a reszta spadku - czyli 3/4 spadku, dzieli się w częściach równych pomiędzy piątkę dzieci.

Gdyby spadkodawca miał dwójkę dzieci, wówczas i małżonek, i dzieci otrzymaliby po 1/3 spadku. Jeśli jedno z dzieci spadkodawczyni nie dożyłoby śmierci swojej matki i pozostawiło np. dwójkę dzieci, to udział w spadku po spadkodawczyni przypadałby jego dzieciom. Wówczas każdy z wnuków spadkodawczyni otrzymałby równą część w udziale, który przypadałby jego rodzicowi (a więc w tym drugim przypadku po 1/6 spadku dla każdego z nich).

Grupa druga. Gdy spadkodawca nie pozostawił zstępnych (dzieci, wnuków), dziedziczenie ustawowe następuje na podstawie dalszej reguły. Do spadku powołany jest małżonek zmarłego oraz jego rodzice. Udział spadkowy każdego rodzica, który dziedziczy wraz z małżonkiem, wynosi 1/4 całości spadku. Jeśli jednak ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki zmarłego dziedziczącej z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

Jeśli jedno z rodziców nie dożyło śmierci spadkodawcy, wówczas udział spadkowy przypadający temu rodzicowi przypada w równych częściach rodzeństwu spadkodawcy. Gdyby się tak zdarzyło, że którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, ale pozostawiło po sobie zstępnych, wówczas udział spadkowy, który by mu przypadał, przyznaje się tym zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Udział, który otrzymuje małżonek, dziedziczący wraz z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku. Jeśli nie ma zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, wówczas cały spadek przypada małżonkowi.

Przykład

Spadkodawca pozostawił po sobie matkę oraz brata i siostrę. Nie miał małżonka ani dzieci. W takiej sytuacji spadek przypadnie żyjącemu rodzicowi (matce) w połowie, a druga połowa (która przypadałaby ojcu), zostaje rozdzielona w równych częściach pomiędzy brata i siostrę zmarłego (a więc po 1/4 spadku).

Grupa trzecia. Do kręgu spadkobierców ustawowych zaliczono dziadków zmarłego. Jeśli spadkodawca nie pozostawił zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa, cały spadek dzielony jest między jego dziadków. Dziedziczą oni w częściach równych. Gdyby któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, wówczas przypadający mu udział przyznaje się jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału spadku między zstępnych spadkodawcy. W przypadku braku zstępnych tego z dziadków, jego udział przechodzi w częściach równych na pozostałych dziadków zmarłego.

Przykład

W wypadku samochodowym zginęli rodzice dziecka, a niedługo później, w wyniku obrażeń także samo dziecko. Dziecko nie miało rodzeństwa. Spadek po dziecku będą mogli odziedziczyć jego dziadkowie, każdy w równej części. Do tej pory taki spadek był dziedziczony przez gminę albo Skarb Państwa.

Grupa czwarta. Możliwość odziedziczenia z mocy ustawy spadku po zmarłym uzyskali jego pasierbowie. Dochodzą oni do dziedziczenia, gdy zmarły nie pozostawił ani małżonka, ani innych krewnych, o których była mowa wcześniej. Jednak nie w każdym przypadku. Spadek przypada wówczas w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło otwarcia spadku.

Grupa piąta. Jeśli nie dojdzie do dziedziczenia w myśl żadnej z wymienionych zasad, cały spadek po zmarłym przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli takiego miejsca zamieszkania nie da się ustalić albo znajdowało się ono poza granicami kraju, wówczas spadek dziedziczony jest przez Skarb Państwa. Gmina i Skarb Państwa są traktowane jako spadkobiercy ustawowi.

Jakich spadków dotyczą nowe przepisy?

Zmienione przepisy nie będą dotyczyć wszystkich spadków. Z uwagi na to, że nabycie spadku następuje z mocy prawa, już z chwilą śmierci spadkodawcy, to zasady dziedziczenia ustawowego ocenia się zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym dniu. Nie zmienia tego nawet przeprowadzenie postępowania sądowego w sprawie stwierdzenia nabycia spadku, które niejednokrotnie odbywa się wiele miesięcy czy nawet lat po śmierci zmarłego. A to oznacza, że w odniesieniu do osób, które zmarły do dnia 27 czerwca 2009 r., będą mieć zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego w dotychczasowym (wcześniejszym) brzmieniu.

Zaleta testamentu

Nie sposób nie zauważyć, że reguły dziedziczenia ustawowego są bardzo złożone. Niejednokrotnie trudno jest określić, kto i w jakiej części ma dziedziczyć spadek, zwłaszcza gdy dziedziczą dalsi krewni zmarłego. Dlatego najlepszą metodą na wyznaczenie spadkobierców jest sporządzenie testamentu i precyzyjne wskazanie osób, które mają otrzymać spadek. Można to zrobić bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wystarczy w całości własnoręcznie spisać testament na kartce papieru, opatrzyć go datą i podpisać.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Autor: Dawid Szwarc
Gazeta Podatkowa Nr 580 z dnia 2009-07-30
Marcin Woźniak

Marcin Woźniak Student, Uniwersytet
Łódzki

Temat: jaki jest stopien pokrewieństwa

Rację nie mniej jednak ma pani Marta, że bedzie to grupa druga

Druga znaczy ta druga, która nie dziedziczy, tak?

druga znaczy, która dziedziczy jeśli nie będzie nikogo uprawnionego z grupy pierwszej ;)

Następna dyskusja:

Jaki jest czas na naprawie...




Wyślij zaproszenie do