Temat: Jak zrzec sie prawa do spadku po terminie 6 mies.?

Gdy 10 lat temu zmarł teść, została przeprowadzona sprawa spadkowa i współwłaścicielami mieszkania zostali jego żona i trzej synowie. Teściowa zmarła 2 lata temu, niestety nie załatwiliśmy w porę spraw spadkowych. Chcielibyśmy zrobić to teraz, przy czym najstarszy syn (mój mąż) chciałby zbyć swoje prawa nieodpłatnie na rzecz braci którzy w tym mieszkaniu są zameldowani i tam mieszkają. On sam nie jest tam zameldowany.Niestety, bracia mają już zaległości w płaceniu czynszu i nie chcielibyśmy czekać aż wejdzie komornik, bo wejdzie na nasze pensje ( bracia pracują "na czarno", jeden z nich pije).
Co powinniśmy zrobić? Sprawa zaległości nie trafiła jeszcze do sądu, na razie są tylko upomnienia i stąd dowiedzieliśmy się o zadłużeniu, bo przyszło pismo ze wspólnoty .
Piotr Dobrowolski

Piotr Dobrowolski Dobrowolski -
Adwokaci i Radcowie
Prawni radca prawny

Temat: Jak zrzec sie prawa do spadku po terminie 6 mies.?

Z tego, co Pani pisze wynika, iż po śmierci teścia mąż stał się właścicielem mieszkania razem z teściową i dwoma braćmi. Jeżeli pomiędzy teściami istniał ustrój wspólności majątkowej, to po śmierci teścia, majątek rozpadł się na części ułamkowe, z których 1/2 należała do teściowej. Druga część (ta należąca do teścia) uległa podziałowi pomiędzy teściową i trzech synów. Teściowa zatem była właścicielką swojej połowy nieruchomości i jednej czwartej połowy teścia.

Po śmierci teściowej do podziału pomiędzy trzech synów został zatem udział teściowej wynoszący 5/8 nieruchomości.

Rozumiem, że pyta Pani o możliwość odrzucenia spadku?

Przepisy Kodeksu cywilnego są w tej sytuacji jednoznaczne :

Art. 1015. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Z tego co Pani pisze domniemuję, że mąż nabył spadek po teściowej wprost. A czy było przeprowadzone postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku i działu spadku? Jeśli nie, należałoby takowe przeprowadzić i tam mąż będzie mógł rozporządzić swoim udziałem na rzecz braci. Nie trzeba tego robić za pośrednictwem sądu, można u notariusza.

Następna dyskusja:

Jak można zrzec sie wlasnosci




Wyślij zaproszenie do