Temat: Jak spisać testament?

Witam serdecznie, Sprawa wygląda następująco: Moja babcia jest właścicielką mieszkania, w którym mieszka wraz ze swoim blisko 50-letnim synem kawalerem. W jaki sposób spisać testament (i jak? Notarialnie, samodzielnie?) abym po śmierci babci był jedyną osobą dziedziczącą mieszkanie. Potrzebne by było jednak jakiegoś rodzaju zapewnienie, że wujek może do końca swoich dni tam mieszkać jeśli tylko będzie miał ochotę. Ani drugi syn babci (mój ojciec) ani moje rodzeństwo nie będzie rościć pretensji do tego mieszkania. Wstępny pomysł był taki aby mieszkanie odziedziczył wujek a następnie (jako, że nie jest w stanie nawet czynszu opłacić ze swojej renty) przepisałby to na mnie jednak uważam, że byłby to zbyteczny "ruch w kwitach" i można by to załatwić już przy testamencie. Dzięki temu ja byłbym zmuszony opłacać czynsz, opłaty etc. a wujek mógłby spokojnie mieszkać utrzymując tylko swoją osobę. Jaki byłby koszt odziedziczenia tego mieszkania w testamencie? Czy może lepiej sporządzić darowiznę jeszcze za życia babci? Niezależnie od opcji wiedziałbym, że to mieszkanie jest lub będzie moje i mógłbym zacząć w nie inwestować (remonty itp.). Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
Łukasz Obrał

Łukasz Obrał Radca prawny

Temat: Jak spisać testament?

Jeżeli wujek odziedziczy mieszkanie to nie ma pewności, że wywiąże się ze swoich zobowiązań i podaruje Panu mieszkanie.

W sytuacji kiedy nabędzie Pan mieszkanie w drodze darowizny lub dziedziczenia to jako wnuk spadkodawcy/darczyńcy może Pan skorzystać z ulgi w podatku od spadków i darowizn i nie płacić w ogóle tego podatku.
Jednak musi Pan mieć na względzie, że w przypadku gdyby nabył Pan mieszkanie w drodze darowizny lub spadku to wujek - syn babci i inni jej spadkobiercy ustawowi (pozostałe dzieci, dzieci nieżyjących dzieci i ewentualnie mąż)będą mogli od Pana żądać zapłaty zachowku.

W opcji testamentu musi Pan pamiętać, że wywołuje on skutki prawne dopiero z chwilą śmierci spadkodawcy. Jeżeli babcia sporządzi teraz testament w którym powoła Pana do spadku to nie może się Pan czuć już właścicielem mieszkania - babcia może wielokrotnie jeszcze zmienić swój testament nie pytając nikogo o zdanie.

Dobrym sposobem na uniknięcie ewentualnej zapłaty zachowku jest przeniesienie własności mieszkania w drodze umowy o dożywocie. Jako, że umowa o dożywocie nie jest nieodpłatnym przeniesieniem własności to nie dolicza się jej do spadku tak jak darowiznę przy ustalaniu zachowku.
W umowie dożywocia można ustanowić na rzecz babci i jej syna np. osobistą służebność mieszkania czy prawo użytkowania.
Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski radca prawny, bloger
prawniczy

Temat: Jak spisać testament?

Poczekać trzeba parę miesięcy jak wejdą przepisy o legatach windykacyjnych i sporządzić testament u notariusza. Nie eliminuje to jednak co do zasady roszczenia o zachowek.

Poczytaj tutaj: http://blog.kancelariaswaczyna.pl/2011/04/10/zapis-win...

Temat: Jak spisać testament?

Dziękuję bardzo za te podpowiedzi - liczę, że okażą się pomocne :D.

Następna dyskusja:

T jak testament




Wyślij zaproszenie do