Ewa
Reut
nauczyciel,
Przedszkole
Publiczne Nr 9
konto usunięte
Temat: jak rozwiązać umowę warunkową?
Jeżeli umowa przedwstępna była zawarta w wymaganej formie, w tym wypadku w formie notarialnej, masz prawo przed sądem dochodzić jej zawarcia.Możesz jednak wyznaczyć termin na zawarcie umowy przyrzeczonej, a w razie jego niedopełnienia, odstąpić od zawarcia tej umowy.
W każdym przypadku masz też prawo roszczenia o wyrównanie szkody jaką poniosłaś wskutek niezawarcia umowy przyrzeczonej.
Kodeks cywilny
Art. 389. § 1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
§ 2. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.
Art. 390. § 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.
§ 2. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.
§ 3. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.
Mikołaj
Skajewski
radca prawny -
partner Legalis
Kancelaria Radców
Prawnych...
Temat: jak rozwiązać umowę warunkową?
Obawiam się, że nie chodzi tu o umowę przedwstępną, a o umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości. Zgodnie z art. 158 kc - umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.Natomiast zgodnie z art. 77 § 3 kc - jeżeli umowa została zawarta w innej formie szczególnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia; natomiast odstąpienie od umowy albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.
Tak więc do odstąpienia czy rozwiązania umowy, moim zdaniem nie jest konieczna forma aktu notarialnego. Wystarczy forma pisemna - data, treść, podpis.
Biorąc pod uwagę duże pieniądze jakie zapewne wchodzą w grę, lepiej jak na sprawę - umowę i inne porozumienia, zerknie profesjonalista, w celu uniknięcia ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej za odstąpienie bądź rozwiązanie umowy.Mikołaj S. edytował(a) ten post dnia 28.02.10 o godzinie 19:11
Podobne tematy
-
Bezpłatne porady prawne » Prawo spadkowe- jak to rozwiązać, proszę o pomoc! -
-
Bezpłatne porady prawne » Program Tv czyli jak rozwiązać swój problem prawny i... -
-
Bezpłatne porady prawne » Chciałbym rozwiązać umowę o dzieło. -
-
Bezpłatne porady prawne » kłopotliwy las-jak rozwiązać tą sprawę? -
-
Bezpłatne porady prawne » Czy wykonawca usługi może rozwiązać umowę? -
-
Bezpłatne porady prawne » Jak napisać umowę inwestycyjną -
-
Bezpłatne porady prawne » Plikostrada - jak rozwiazać umowę -
-
Bezpłatne porady prawne » Mieszkanie komunalne po wykupie - jak rozwiązać kwestię... -
-
Bezpłatne porady prawne » jak rozwiązać problem z zastawianiem miejsca parkingowego? -
-
Bezpłatne porady prawne » prośba o porade//pomoc: pomówienia, groźby karalne i... -
Następna dyskusja: