Temat: Jak odrzucić spadek?

Witam,

Sprawa już wyjaśniona, za co serdecznie dziękuję:):):) Pozdrawiam.Magdalena S. edytował(a) ten post dnia 21.05.08 o godzinie 23:14
Andrzej L.

Andrzej L. Queentex Translation
Office

Temat: Jak odrzucić spadek?

Ta "sprawa spadkowa" to dopiero sprawa o nabycie spadku (czyli ustalenie KTO dziedziczy, bez żadnego odniesienia do tego, kto CO dziedziczy", czy też już sprawa o dział spadku (czyli ustalenie, kto CO dziedziczy)?
Podczas sprawy o nabycie spadku jest czas na zgłoszenie wniosku o odrzucenie spadku.

Zastrzegam, prawnikiem nie jestem, ale miałem niestety okazję brać udział w takich postępowaniach.

A.

Temat: Jak odrzucić spadek?

jwMagdalena S. edytował(a) ten post dnia 21.05.08 o godzinie 23:15
Andrzej L.

Andrzej L. Queentex Translation
Office

Temat: Jak odrzucić spadek?

Odrzucenie spadku ma sens wtedy, gdy spodziewane pasywa (zadłużenia, obciążenia, kredyty itp.) przewyższają potencjalne aktywa (mówiąc potocznie, "majątek").

Tu masz pouczający tekst do poczytania:

http://www.akademiaprawa.pl/poradnik-9.html

A.

Temat: Jak odrzucić spadek?

off topicMagdalena S. edytował(a) ten post dnia 21.05.08 o godzinie 23:15
Andrzej L.

Andrzej L. Queentex Translation
Office

Temat: Jak odrzucić spadek?

NO to MSZ wystarczy proste oświadczenie woli w trakcie rozprawy o nabycie spadku...

A.
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: Jak odrzucić spadek?

Art. 1018. KC
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu jest nieważne.
§ 2. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.
§ 3. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.

Przyjęcie lub odrzucenie spadku

Art. 640. KPC
§ 1. Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie, wraz z załącznikami, do sądu spadku.
§ 2. Oświadczenia, o których mowa w paragrafie pierwszym, mogą być również składane w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku.

Art. 641.
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno zawierać:
1) imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania;
2) tytuł powołania do spadku;
3) treść złożonego oświadczenia.
§ 2. Oświadczenie powinno również zawierać wymienienie wszelkich wiadomych składającemu oświadczenie osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych, jak również wszelkich testamentów, chociażby składający oświadczenie uważał je za nieważne, oraz danych dotyczących treści i miejsca przechowania testamentów.
§ 3. Przy oświadczeniu należy złożyć wypis aktu zgonu spadkodawcy albo prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu, jeżeli dowody te nie zostały już poprzednio złożone.
§ 4. Jeżeli oświadczenie złożono ustnie, z oświadczenia sporządza się protokół.Michał Markiewicz edytował(a) ten post dnia 20.05.08 o godzinie 09:13

Temat: Jak odrzucić spadek?

Moment, moment!
Pytanie zasadnicze, bo jednej kwestii nie rozumiem: czy dzieci "tego Pana" jak go nazywasz pochodzą z jego związku z Twoją Babcią?
Jak rozumiem, ten mężczyzna nie żyje - a czy zmarł przed Babcią, czy po niej?Aneta Rępalska edytował(a) ten post dnia 20.05.08 o godzinie 10:29

Temat: Jak odrzucić spadek?

Dzieci tego Pana nie żyją, pozostały wnuki i wnuczki, a w związku z moją babcią nie mieli potomstwa, jako, że związali się tuż przed 70 rokiem życia. Babcia zmarła w styczniu, a ten Pan dwa dni później:( Dlaczego "Pan"? Ponieważ ja go nigdy nie poznałam, ani jego rodziny:/
pogmatwane niestety..Magdalena S. edytował(a) ten post dnia 20.05.08 o godzinie 11:13

Temat: Jak odrzucić spadek?

Ależ sprawa jest dziecinnie prosta :) Tylko że udzielone Ci wyżej "porady" musisz włożyć między bajki.

Babcia zmarła pierwsza - więc spadek po niej dziedziczą jej dzieci i ówczesny mąż (art. 931 par. 1 k.c.).
Mąż zmarł później - będąc już wdowcem - więc spadek po nim dziedziczą w y ł ą c z n i e jego dzieci. Jeśli więc chodzi o majątek tego pana - Wasza gałąź rodziny nic do niego nie ma. Kwestię tę zstępni tego pana (czyli jego dzieci i wnuki) mogą uregulować w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku po nim.

Jeśli zaś chodzi o spadek po babci - w skład tego spadku wchodzi wyłącznie jej majątek (który nabyła przed zawarciem małżeństwa) i połowa majątku jakiego oboje małżonkowie dorobili się w trakcie trwania małżeństwa. Skoro pobrali się tuż przed 70-tym rokiem życia, to jak przypuszczam wspólnie już chyba niewiele zdołali się dorobić? ;) W każdym razie zmierzam do tego, że skoro babcia i tak nie dziedziczy po swoim trzecim mężu - to odrzucenie spadku przez Was jest zbyteczne. Tym bardziej, że spadku odrzuconego przez Was nie obejmą wnuki trzeciego męża (bo oni po Was dziedziczyć nie mogą) tylko gmina, w której położony jest spadek (art. 935 par. 1 k.c.).

Temat: Jak odrzucić spadek?

I dokładnie o taką interpretację mi chodziło. Po raz kolejny serdecznie Ci dziękuję. Już kiedyś miałam przyjemność z Tobą konwersować na GL, wtedy chodziło o działkę, ale nie po babci;)

Wszystkiego dobrego, mam u Ciebie dług:)

Temat: Jak odrzucić spadek?

I jeszcze jedna rzecz: jak już napisałam, po Twojej babci dziedziczyć będą jej dzieci (albo wnuki - gdy dzieci nie żyją) i mąż. Ponieważ mąż nie żyje - uczestnikami postępowania muszą być jego zstępni. Moim zdaniem celowe byłoby przeprowadzenie postępowania spadkowego w pierwszym rzędzie po tym panu - by ustalić ponad wszelką wątpliwość, kto po nim dziedziczy - a więc i kogo należy wewać do Waszej sprawy.

Temat: Jak odrzucić spadek?

Nie ma sprawy, do usług ;)



Wyślij zaproszenie do