Anna S.

Anna S. kobieta aktywna,
działaczka społeczna

Temat: gospodarstwo agroturystyczne bez REGONu

Czy to prawda, że osoba prowadząca małe (do 5 pokoi) gospodarstwo agroturystyczne nie musi rejestrować firmy? Wtedy nie ma numeru NIP i REGON. Jeśli to prawda, proszę jakiś odnośnik do odpowiedniego przepisu prawnego.

Temat: gospodarstwo agroturystyczne bez REGONu

Rejestrowanie firmy - Działalność gospodarcza i posiadanie Regonu to dwie różne sprawy.

Każde gospodarstwo rolne winno mieć nr regon - o ile prowadzi jakąkolwiek produkcję lub usługi.
W przypadku gospodarstwa agroturystycznego jest drugi regon - rozszerzony.

Dodatkowo 5 cyfr.

Przepisu nie znam - ale dobrych kilka lat prowadziłem z żoną gospodarstwo agro.

Ale ten będzie chyba dobry :)

Zgodnie z ustawą z dnia 1 sierpnia 1997 o usługach turystycznych (Dz. U. nr 133 z dnia 29 października 97) nie wymaga zgłaszania do ewidencji gospodarczej wynajmowanie turystom przez rolników pokoi oraz miejsc na ustawienie namiotów w obrębie gospodarstwa, sprzedaż posiłków i świadczenie usług z tym związanych.
Zarobek z działalności agroturystycznej musi stanowić dodatkowe źródło dochodu, co nie oznacza, że musi być ono niższe od dochodu zasadniczego.
Podstawowym źródłem dochodu może być prowadzenie gospodarstwa rolnego, pobieranie renty lub emerytury, dochody ze stałej pracy zarobkowej, z innej działalności gospodarczej prowadzonej na własny rachunek, itd. Podstawowym źródłem dochodu nie może być pobieranie zasiłku dla bezrobotnych.
Obowiązek zgłoszenia do ewidencji działalności agroturystycznej dotyczy tych, którzy zatrudniają pracowników, a także tych, którzy nie ograniczają się do najmu, a świadczą usługi i nie posiadają innego, podstawowego źródła dochodu - podjęcie takiej działalności zgłasza się w Urzędzie Statystycznym, gdzie uzyskuje się regon. Wszelkie rozliczenia podatkowe są załatwiane w Urzędzie Skarbowym.
W przypadku usług agroturystycznych, całkowicie wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskiwane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych, położonych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Zwolnienie przysługuje każdemu, kto spełnia te warunki, nawet, jeżeli osiąga dodatkowe dochody z innego tytułu, na przykład z działalności handlowej

Regon się przydaje w rozliczeniach z innymi podmiotami - całkiem inaczej jest się traktowanym :)
Anna S.

Anna S. kobieta aktywna,
działaczka społeczna

Temat: gospodarstwo agroturystyczne bez REGONu

Dziękuję za odpowiedź.

Następna dyskusja:

wypowiedzenie bez podania p...




Wyślij zaproszenie do