Temat: Freelancer a działalność gospodarcza
Umowa o dzieło tworzy po stronie zlecającego dzieło obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy, a więc te pieniądze nie przechodzą przez twoje ręce. Ty - jako wykonawca dzieła - masz dostać do ręki netto i się nie martwić podatkiem.
Po zamknięciu roku podatkowego u zleceniodawcy, masz prawo otrzymać (a zlecający - obowiązek przekazać Ci) informację o odprowadzonych w twoim imieniu zaliczkach na podatek dochodowy, na podstawie których wypełniasz formularz PIT-37 i, zależnie od innych uwarunkowań, występujesz o zwrot lub dopłacasz brakującą kwotę (jeżeli działasz tylko na UoD w ramach pierwszego progu podatkowego, to domyślnie będzie to zwrot ok. 600zl).
kalkulacja dla podanych warunków: 2000zł, w tym zakładam, że następuje przekazanie praw autorskich do strony (wówczas masz prawo do uznania wyższych kosztów wykonania dzieła - 50% zamiast 20%, a więc i niższego o klika procent podatku). Stawka podatku na UoD to 18%.
2000zł x 0.50 = 1000zł [podstawa opodatkowania]
1000zł x 0.18 = 180zł [kwota podatku]
2000zł - 180zł = 1820 zł [kwota netto do wypłaty]
W skrócie, jeżeli działasz tylko na UoD, to nie interesuje cie ZUS, NFZ ani nawet US, ponieważ te tych dwóch pierwszych umowy o dzieło nie interesują, a trzeciemu obowiązek ma zapłacić zleceniodawca, a nie zleceniobiorca.
W praktyce więc, jeżeli umawiasz się na wykonanie dzieła za X złotych brutto, to do ręki w każdym przypadku (w ramach pierwszego progu podatkowego) dostaniesz 91% tej kwoty.