Magdalena K.

Magdalena K. Genuine since 1976.

Temat: Fotografia - jak to ugryźć?

Przypadek wygląda następująco:
Fotograf-amator wykonuje zdjęcia pewnej osobie. Osoba ta wyraża zgodę na wykorzystanie części zdjęć w portfolio fotografa. Zarówno te, jak i inne zdjęcia (bez zgody), po niekorzystnej z punktu widzenia modela obróbce za pomocą programu komputerowego zostają umieszczone w sieci.

Jak ugryźć taki przypadek? Od czego zacząć?
Czy trzeba wskazać miejsce upublicznienia zdjęć czy wystarczy podejrzenie? W jakiej formie domagać się usunięcia zdjęć? Jak cofnąć zgodę na ich wykorzystanie?
Michał Waś

Michał Waś Asystent Prezesa
Zarządu Radia PiN
S.A.

Temat: Fotografia - jak to ugryźć?

Art. 81. 1. ustawy o prawie autorskim i prawach powszechnych
Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

Art. 83. Do roszczeń w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na nim przedstawionej oraz rozpowszechniania korespondencji bez wymaganego zezwolenia osoby, do której została skierowana, stosuje się odpowiednio przepis art. 78 ust. 1; roszczeń tych nie można dochodzić po upływie dwudziestu lat od śmierci tych osób.

Art. 78. 1. Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub - na żądanie twórcy - zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.

Zgoda dotyczyła jak rozumiem jedynie umieszczenia "naturalnych" zdjęć w portfolio. Tym samym nie było zgody na umieszczenie zdjęć utrwalających "zniekształcony" wizerunek w internecie.

W związku z czym przysługuje roszczenie o:
zaniechanie ekspozycji
złożenie oświadczenia o stosownej treści
zadośćuczynienia za doznaną z tego tytułu krzywdę
Magdalena K.

Magdalena K. Genuine since 1976.

Temat: Fotografia - jak to ugryźć?

W przypadku, gdy model nie otrzymał zapłaty, można cofnąć zgodę?

Oczywiście, że zgoda dotyczyła wyłącznie zdjęć niepoddanych obróbce.

Czy cytowana podstawa prawna obejmuje również własność np. zwierzęta, nieruchomości i ruchomości utrwalone na zdjęciach?
Michał Waś

Michał Waś Asystent Prezesa
Zarządu Radia PiN
S.A.

Temat: Fotografia - jak to ugryźć?

Wizerunek czlowieka nie rozciąga się na rzeczy będące jego własnością.

Zgoda nie była wyrażona na zdjęcia "zniekształcone" więc tu nie ma potrzeby cofania zezwolenia bo go nie było. Otrzymanie zaplaty nie ma znaczenia dla cofnięcia zgody

Trzeba złożyć oświadczenie temu kto rozpowszechnił te zdjęcia bez zgody. Wypadałoby mieć rozeznanie czy faktycznie doszło do naruszeń zanim się kogoś zacznie "oskarżać".
Magdalena K.

Magdalena K. Genuine since 1976.

Temat: Fotografia - jak to ugryźć?

Na razie nie oskarżam, ani tym bardziej nie "oskarżam", ale badam możliwości prawne na wypadek zaistnienia niekorzystnych okoliczności.
Bardzo dziękuję za pomoc i mam nadzieję, że nie będę musiała z tej wiedzy korzystać :)



Wyślij zaproszenie do