Zbigniew W.

Zbigniew W. pracownik ochrony

Temat: EMERYTURA PO ŚMIERCI

W dniu 12.01.2015r w wieku 103 lat zmarła nasza babcia do 20 stycznia powinna otrzymać jeszcze emeryturę, ale ZUS stwierdził, że już się ona nie należy a przecież był wnuk i wnuczka u której babcia zamieszkiwała a którzy od wielu lat nią się opiekowali ZUS stwierdził że gdyby był mąż syn lub córka nie byłoby problemu. Mąż babci zmarł wcześniej a syn w bardzo młodym wieku pozostawił jednak dwójkie dzieci którzy sie babcia opiekowali aż do śmierci i to była jej najbliższa rodzina. Nadmieniam również ze emerytura leżala już na poczcie gotowa do wypłaty ale w ostatnim momencie ZUS to zablokował. Proszę mi wyjaśnić o co tu właściwie chodzi w czym jest problem bo naprawdę już tego naszego prawa nie rozumię a może ZUS po swojemu interpretuje to prawo? Proszę o poradę jak możemy dochodzić swoich spraw i czy wogóle jest to możliwe ponieważ uważam że ZUS powinien jeszcze wypłacić emeryture opiekunom.
Pozdrawiam.
Jolanta D.

Jolanta D. Rekruterów zapraszam
do kontaktu -
stanowiska
menadżerskie

Temat: EMERYTURA PO ŚMIERCI

Dz.U.2013.0.1440 t.j. - Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
1. Kwotę emerytury lub renty przysługującej za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje.
2. W razie śmierci emeryta lub rencisty wstrzymanie wypłaty świadczenia następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym zmarł emeryt lub rencista.
Zbigniew W.

Zbigniew W. pracownik ochrony

Temat: EMERYTURA PO ŚMIERCI

Babcia otrzymywała jako 100 latka dodatek czy to jest przeliczane razem z tym dodatkiem czy tylko od podstawy emerytury z okresu przed osiągnięciem wieku 100 lat?
Pozdrawiam.
Zbigniew W.

Zbigniew W. pracownik ochrony

Temat: EMERYTURA PO ŚMIERCI

Wypełniłem druk RP-18 i wysłałem do ZUS -u z prośbą o wypłatę niezrealizowanych świadczeń. ZUS kategorycznie odmówił wypłaty zaległej emerytury podpierając się art.136 ust.1 Czy ma takie prawo? Proszę powiedzieć czy naprawde jedynym żyjącym jeszcze wnukom nie należy się ostatnia emerytura po zmarłej babci. Ona ich wychowywała i ona ma ich w dowodzie osobistym.
Proszę o odpowiedź.
Jolanta D.

Jolanta D. Rekruterów zapraszam
do kontaktu -
stanowiska
menadżerskie

Temat: EMERYTURA PO ŚMIERCI

Panie Zbigniewie, podejrzewam, że najszybciej poradę w tej kwestii może Pan uzyskać w grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych - poniżej link, proponuję tam opisać sytuację.
http://www.goldenline.pl/grupy/Przedsiebiorcy_biznesme...

konto usunięte

Temat: EMERYTURA PO ŚMIERCI

USTAWA
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
(tekst jednolity)

Art. 136. 1. W razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku - małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku - innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba.

rozumiem, że małżonka i dzieci nie ma?

Art. 67. 1. Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny spełniający warunki określone w art. 68-71:
1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
2) przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
3) małżonek (wdowa i wdowiec);
4) rodzice.
2. Za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.

Czy spełniacie warunki z pkt 2?

Przez użyte w przepisie art. 136 ust. 1 in fine u.e.r.f.u.s. pojęcie pozostawania przez zmarłego na utrzymaniu członka rodziny należy rozumieć sytuację, kiedy zmarły wystąpił z wnioskiem o przyznanie świadczenia i w ogóle go nie otrzymał lub sytuację, gdy otrzymane świadczenie zostało przyznane w najniższej wysokości, zaś koszt zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb zmarłego był znacznie wyższy niż kwota uzyskanego świadczenia. Ponadto, należy wskazać, że świadczenie pomocy, a nawet opieki nie wchodzi w zakres pojęcia "pozostawania na utrzymaniu", które ma ściśle materialne znaczenie, a jego miarą jest zapewnienie środków pieniężnych koniecznych do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb osoby pozostającej na utrzymaniu.

Świadczenie doraźnej pomocy, a nawet opieki nie wchodzi w zakres pojęcia "pozostawania na utrzymaniu", o którym mowa w art. 136 ust. 1 u.e.r.f.u.s.

Czy spełniacie warunki z tytułu opieki?

Jeżeli we wszystkich trzech wypadkach nie wypełniacie przesłanek to nie ma prawa do uposażenia.



Wyślij zaproszenie do