Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: ekwiwalent za niewykorzystany urlop a smierc pracownika

W grudniu 200r. zmarl moj Tata.
Mama odebrala wynagrodzenie - za pol miesiaca (zmarl dokaldnie 14 grudnia), odprawe posmiertna i to wszystko.

Wiemy, ze mial bardoz duzo niewykorzystanego urlopu.

W dniu dzisiejszym mama zapytala o ekwiwalent za urlop. W kadrach powiedziano, ze ten ekwiwalent sie nie nalezy, gdyz moze go otrzymac jedynie pracownik. Ale wynagrodzneie w takim wypadku rowniez nalezy tylko do pracownika.

Czy sa jakies podstawy prawne dlaczego ekwiwalent powinien badz nie zostac wyplacony?

konto usunięte

Temat: ekwiwalent za niewykorzystany urlop a smierc pracownika

czesc madziu,

jak tu ci nikt nie odpowie, to sprobuj w pipie (0-22) 583 17 27, albo w kpuw wpia (0-22) 55 20 811 (od 9 do 15), albo w spp wspiz (0-22) 519 22 38.
dwa ostatnie od 9-13, pipa - jak to urzednicy - 8-16.

pozdrawiam,
m.
Maria Magdalena B.

Maria Magdalena B.
Poradnikautystyczny.
pl

Temat: ekwiwalent za niewykorzystany urlop a smierc pracownika

Dzieki wielkie.
Mialam zamiar i tak jutro zadzwonic.
Remigiusz G.

Remigiusz G. prawnik, trener

Temat: ekwiwalent za niewykorzystany urlop a smierc pracownika

Witam,

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (art. 171 par. 1 Kp). Jednym z przypadków wygaśnięcia jest właśnie śmierć pracownika (art. 63 ze zn. 1 par. 1 Kp).
Prawa majątkowe ze stosunku pracy (również prawo do ekwialentu) przechodzą po śmierci pracownika na jego spadkobierców, przy czym jeśli po śmierci pracownika pozstał współmałżonek oraz inne osoby uprawnione do otrzymania renty rodzinnej - to w pierwszym rzędzie na te osoby (w równych częściach jeśli tkich osób jest kilka), jeśli takich osób nie ma to wchodzą do spadku.
Rozumiem, że w Twoim przypadku ma miejsce ta pierwsza sytuacja. Postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe - jesteś uprawniona również do ekwiwalentu (dokładnie tak samo jak do wynagrodzenia czy odprawy pośmiertnej).
Jeśli nie porozumiesz się z pracodawcą - proponuję wnieść skargę do najbliższego Okręgowego Inspektoratu Pracy - adresy znajdziesz na http://pip.gov.pl
Twoja skarga zainicjuje kontrolę - insepktor pracy wyda pracodawca w jej następstwie nakaz płatniczy (decyzja administracyjna, której niewykonanie oznacza uruchomienie przymusu państwowego mającego na celu zmszenie pracodawcy do wykonania decyzji).
Możesz również domagać się zasądzenia zapłaty ekwiwalentu przez sąd pracy, ale PIP powinna być w tej sprawie szybsza i postępowanie jest mniej kłopotliwe - z zasady inspektor pracy ma miesiąc na załatwienie Twojej sprawy, w szczególnych sytuacjach może je przedłużyć do dwóch miesięcy. Po czym informuje Cię na piśmie o działaniach podjętych w Twojej sprawie. Skargę możesz wnieść nawet mailem albo ustnie.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości/problemy/itp. - wyślij mi maila, a pomogę.

Pozdrawiam i trzymaj się dzielnie.



Wyślij zaproszenie do