Temat: Egzekucja zachowku

Druga żona X, nazwijmy ją Y, dostaje po nim w spadku nieruchomość - dom, który razem postawili i w którym razem mieszkali.

Dzieci X z pierwszego małżeństwa domagają się zaś zachowku.
Y nie ma jak go spłacić, bo jest emerytką. Nie ma odłożonej gotówki, kredytu też nie dostanie. Domu sprzedawać bardzo nie chce, bo go z X własnymi rękami stawiali, starych drzew się nie przesadza itp. Nic poza tym do sprzedania nie ma: stare meble, podstawowe AGD, 20letnie auto.

Co w takiej sytuacji?

1. Czy sąd może wyrokiem zmusić Y do sprzedaży domu, argumentując np, że Y ma teoretyczną możliwość zamieszkania ze swoją córką z pierwszego małżeństwa i jej rodziną?

2. Jaki czas ma Y na zaspokojenie roszczeń? Jeżeli nawet wystawi dom na sprzedaż dobrowolnie - a nikt nie będzie go chciał kupić za tyle, ile jest wart - czy Y może zostać zmuszona do wystawienia go po cenie poniżej jego wartości?

3. Czy fakt, że X przy rozwodzie zostawił cały majątek - m.in. inną nieruchomość - swojej pierwszej żonie [matce uprawnionych do zachowku], że ta żona także już nie żyje, tamta nieruchomość została sprzedana a dzieci podzieliły się pieniędzmi - może mieć jakiś wpływ na wysokość zasądzonego od Y zachowku?

4. Jakie są w ogóle możliwości rozwiązania tej sytuacji, zakładając, że uprawnieni do zachowku nie będą nastawieni ugodowo z powodu bardzo negatywnego stosunku do Y?
Agnieszka Swaczyna

Agnieszka Swaczyna Adwokat,
www.blogrozwod.pl
www.childabductionbl
og.pl

Temat: Egzekucja zachowku

1. w sprawie o zachowek sąd zasądza kwotę pieniężną i nie wnika skąd zobowiązany weźmie te pieniądze - nie zmusza nikogo do sprzedaży czegokolwiek.

2.art. 320 kodeksu postępowania cywilnego: W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie - trzeba o to wnioskować

3. rozumiem, że nie był dokonany podział majątku wspólnego między X a pierwszą żoną. Jeśli rozumiem dobrze, to taki podział dokonuje się przy okazji działu spadku - wtedy część majątku po X weszła w drodze dziedziczenia do majątków dzieci i być może zachowek został zaspokojony w całości, a przynajmniej w części

4. można się albo dogadać, albo sądzić. Trudno zdecydować na odległość co byłoby lepszym rozwiązaniem. Na pewno najlepiej poczekać aż uprawnieni zgłoszą się po zachowek. Ich roszczenie przedawnia się w terminie 3 lat od śmierci X (jeżeli nie było testamentu), albo od otwarcia testamentu.

Co nieco o zachowku można przeczytać na moim blogu: http://blog.kancelariaswaczyna.pl

Temat: Egzekucja zachowku

1. To co w przypadku, kiedy zobowiązany stwierdza "Nie mam gotówki, więc nie zapłacę, przykro mi bardzo"? Zdaje się że w pewnym momencie może się wmieszać komornik, prawda? No i czy tenże komornik może Y zmusić do wystawienia domu, po jakim czasie, za jaką sumę etc?

2. Na ile rat i w jakiej wysokości można rozłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych, żeby emerytka była w stanie je spłacić? :] Nawet gdyby jakimś cudem wynajęła pół domu za 1000 zł i przeznaczała je na spłacenie wierzycieli, to i tak by jej to zajęło jakieś 7 lat. Nie sądzę, żeby wierzyciele na to poszli dobrowolnie, dlatego właśnie pytam ile czasu jest na zaspokojenie roszczeń - od momentu w którym sąd stwierdza, że pani Y wisi państwu Z taką, a nie inną sumę.

3. Rozwód był z orzeczeniem winy X i X chcąc jak najszybciej zakończyć sprawę, zostawił dobrowolnie byłej żonie wszystko, czego się dorobili - z wyjątkiem własnych skarpetek ;)

4. Wiadomo, że lepiej się dogadać, ale są powody by zakładać, że wierzyciele nie będą szli na rękę.
Agnieszka Swaczyna

Agnieszka Swaczyna Adwokat,
www.blogrozwod.pl
www.childabductionbl
og.pl

Temat: Egzekucja zachowku

1. to problem egzekucji przez komornika. Na pewno najłatwiej zaspokoić roszczenie z nieruchomości, ale tu - o ile dobrze rozumiem - można mówić o sprzedaży udziału w nieruchomości. To jak przebiega egzekucja zależy w dużej mierze od wierzycieli, tak więc nikt na to pytanie nie potrafi odpowiedzieć.

2. to zależy od sądu

3. nie jest istotne z czyjej winy był rozwód, tylko oczy był podział majątku wspólnego



Wyślij zaproszenie do