konto usunięte

Temat: e-sad

No dopiero zauwazyłam,ze takie cosik działa i zarejestrowałam sie. Bardzo fajna rzecz ale wg mnie prawo jest badz omijane badz wykorzystywane przeciwko dłuznikom.Jakis uproszczony sposób uzasadnien pozwów-w sumie kazdego z ulicy moge podac o zapłate i dostane nakaz,dalej-jak czytałam wlepia się tu naleznosci przeterminowane i robia to firmy windykacyjne,które w szczegóły nie wnikaja bo kase robia.Interesuje mnie jednak inna rzecz,czy da rade na tym e-sadzie przywrócic termin aby podeprzec sie odpowiednim paragrafem do sprzeciwu.Co o tym prawnicy mysla? no
i jakie jest ich zdanie.Tym z windykacji dziękuje . No i dlaczego zwykły obywatel nie moze się przez e-sad dowiedziec czy jest przeciw niemu nakaz jakowys.No toz nasz kraj wiezieniem stoi-w domku trzeba siedziec i się nie ruszac.Czy to aby zgodne z kondtytucja jest?
https://www.e-sad.gov.pl/Subpage.aspx?page_id=17
no i dla kogo to jest niby? dla lichwiarzykasia K. edytował(a) ten post dnia 21.04.11 o godzinie 17:02

Temat: e-sad

Pani Kasiu ... przez grzeczność powiem proszę na drugi raz trochę poczytać, a potem taką wolną twórczość uprawiać.... jest google można poszukać stosownych aktów prawnych, zajrzeć do KPC i powinno się rozjaśnić. Pozdrawiam i Smacznego Jajka

konto usunięte

Temat: e-sad

Witam , i proszę mnie oświecic

"Informacja dla Pozwanych i ich pełnomocników procesowych

Wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty jest doręczany pozwanemu pocztą w postaci wydruku weryfikacyjnego opatrzonego unikalnym 20 znakowym kodem nakazu.

Podając kod nakazu pozwany może potwierdzić istnienie elektronicznego nakazu zapłaty i zapoznać się z jego treścią w systemie teleinformatycznym e-sądu http://e-sad.gov.pl bez konieczności posiadania konta użytkownika w systemie e-sądu. Aby sprawdzić poprawność wydruku weryfikacyjnego należy podać numer kodu znajdującego się w prawym górnym rogu dokumentu. Strona internetowa umożliwiająca zapoznanie się z treścią elektronicznego nakazu zapłaty znajduje się pod wskazanym adresem."-tyle cytatu
no adres nie dzała ale pomijajac to ale aby się dowiedziec musze miec 20 znakowy kod nakazu, ktory przychodzi na konkretny adres podany przez wierzyciela, a moze zle czytam? Duzego jajka zycze
Krystyna K.

Krystyna K. radca prawny

Temat: e-sad

Jakoś nie widzę tu problemu. Sąd - jeśli są podstawy wydaje nakaz. Wierzyciel podaje adres dłużnika. Sąd wysyła informację z kodem. Logowanie się w systemie nie powinno sprawić trudności. Jeśli wierzyciel podał zły adres - nakaz się nie uprawomocni. Tak samo jak w zwykłym "papierowym" trybie - strona też co do zasady nie uczestniczy w wydaniu nakazu zapłaty. Sąd wysyła orzeczenie na adres podany przez wierzyciela.

konto usunięte

Temat: e-sad

Ja tez nie widziałabym problemu gdyby sad z mocy prawa odrzucał wierzytekności przeterminowane ale tego nie robi,sprzeciw trzeba złozyc to raz,dwa-sa sprawy wynikajace z umowy gdzie trzeba wysłuchac równiez i druga strone i sprawe rozpatrzyc a tu się nadaje nakaz z automatu nie wnikajac w sedno problemu, tylko uznaje z gory zasadnosc roszczen wierzyciela.
Wg mnie nie jest to równosc wobec prawa bo pozwany znajdujacy sie poza miejscem zamieszkania z gory skazany jest na porazke,no chyba,ze siedzi w domu i odbiera polecone.

konto usunięte

Temat: e-sad

Brak załączników do pozwu

Elektroniczne postępowanie upominawcze zostało przewidziane głównie dla spraw, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego. W pozwie wystarczy wskazać dowody uzasadniające roszczenie (np. faktury, umowy), ale nie trzeba ich drukować czy skanować i dołączać do pozwu.

Nie trzeba wskazywać wszystkich dowodów

W przypadku sporów między przedsiębiorcami zaletą składania pozwu przez Internet jest też to, że w pozwie złożonym do e-sądu powód nie ma obowiązku podania wszystkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie. W przypadku spraw między przedsiębiorcami rozpatrywanych w tradycyjny sposób taki obowiązek istnieje, a jego niedochowanie jest częstą przyczyną przegrywania spraw.

http://biznes.onet.pl/pozew-przez-internet-sposobem-na...kasia K. edytował(a) ten post dnia 23.04.11 o godzinie 19:20
Krystyna K.

Krystyna K. radca prawny

Temat: e-sad

Nie zgadzam się z powyższymi twierdzeniami. Jak wspominał pan Konrad - kłania się kpc.
Sąd nie bierze z urzędu pod uwagę przeterminowanych faktur. Ani e-sąd ani sąd rozpoznający sprawę w zwykłym trybie. Przedawnienie musi podnieść strona np. w sprzeciwie. Po drugie e-sąd jeśli ma wątpliwości co do danego zagadnienia nie wydaje z automatu nakazu, tylko przekaże do zwykłego trybu. Po trzecie składając pozew po przekazaniu do zwykłego trybu przez e-sąd musi on być identyczny z tym złożonym elektronicznie, a więc jeśli wierzyciel nie podniósł wszystkich twierdzeń na poparcie swoich żądań - będzie miał problem z podniesieniem ich przed sądem gospodarczym w zwykłym trybie.

Temat: e-sad

Po trzecie składając pozew po przekazaniu do zwykłego trybu przez e-sąd musi on być identyczny z tym złożonym elektronicznie, a więc jeśli wierzyciel nie podniósł wszystkich twierdzeń na poparcie swoich żądań - będzie miał problem z podniesieniem ich przed sądem gospodarczym w zwykłym trybie.

Odnośnie poprzednich kwestii - w pełni popieram. Odnośnie kwestii trzeciej mam wątpliwości. KPC wyraźnie zastrzega, że do elektronicznego postępowania nakazowego nie stosuje się przepisów o innych postępowaniach odrębnych, a zatem też przepisów postępowania gospodarczego. Czyli prekluzja nie obowiązuje i nie ma obowiązku podawania wszystkich twierdzeń i dowodów już w pozwie. Pytanie co zrobi sąd w razie, jeśli pozew złożony w EPU różni się od pozwu złożonego po przekazaniu sprawy do trybu zwyczajnego w postępowaniu gospodarczym pozostaje otwarte. Wydaje mi się, że jeśli nie wysuwa nowych żądań pozwu ponad te złożone w EPU, a jedynie nowe dla nich uzasadnienia lub dowody - sąd nie ma podstaw w KPC żeby odmówić ich uwzględnia i przeprowadzenia.
Krystyna K.

Krystyna K. radca prawny

Temat: e-sad

Tomasz Lustyk:
Odnośnie poprzednich kwestii - w pełni popieram. Odnośnie kwestii trzeciej mam wątpliwości. (...)
Zgadzam się, jednakże z mojej praktyki wynika coś zupełnie innego, stąd moja uwaga, iż przedsiębiorca może mieć problem, jeśli nie zgłosił wszystkich twierdzeń na poparcie swoich żądań w pozwie składanym elektronicznie.
I w drugą stronę - nawet jeśli wierzyciel chce ograniczyć swoje żądanie (bo np. dłużnik uregulował część należności przed wydaniem nakazu przez e-sąd lub dłużnik uregulował część należności i złożył na tej podstawie sprzeciw) to i tak sąd w zwykłym trybie nie bierze pod uwagę zmiany roszczeń - pozew musi odpowiadać temu złożonemu elektronicznie.

konto usunięte

Temat: e-sad

To tylko teoria rozmijajaca sie z rzeczywistoscia ,a rzeczywistosc wyglada tak:

1. Jakas tam firma składa na mnie o nakaz zapłąty sprzed 5 lat i ten nakaz otrzymuje na podstawie umowy cesji i nawet bez faktur- nie sa wymagane /przerabiałąm juz to/ bo wystuka go jakas tam osoba siedzaca na drugim koncu swiata przed komputerem.
2.Ja aby złozyc sprzeciw musze byc w miejscu zamieszkania aby odebrac list polecony z tym nakazem bo inaczej nie moge złozyc sprzeciwu-czyli jestem przykuta do miejsca w przeciwienstwie do jakiejs tam firmy nie wiadomo skad.
I O TO MI CHODZI TUTAJ

Sprawa nastepna. Firmy windykacyjne potrafia skłądac o nakazy po kilka razy o te sama sprawe i to teraz przerabiam-jako,ze po złozeniu sprzeciwu firma sie wycofuje a potem skłąda drugi i trzeci i czwarty raz i ciekawe ile jescze razy im sie bedzie chciało,no az do skutku,az na dana sprawe nikt nie zdazy złozyc sprzeciwu bo nikogo w domu nie bedzie i pojdzie do komornika .

I to sa rowne prawa? No przeciez ja nie bedac na miejscu pozbawiona jestem całkowicie obrony bo nie wiem nawet,ze jakowes sprawy moga sie toczyc przeciwko mnie. I skoro ja zarejestrowałam sie w e-sadzie podajac wszystkie swoje dane to nie po to aby skłądac tylko pozwy przeciw komus ale przede wszystkim po to aby zostac poinformowana o jakims nakazie przeciwko mnie.

Tu w przypadki tego sadu to dano nieograniczona mozliwosc do kręcenia lodów tylko i wyłacznie firmom windykacyjnym a nie normalnym przedsiebiorcom i wg mnie i nie tylko ,to sad dla kretaczy

http://www.tvn24.pl/0,1685614,0,1,moga-skazac-za-niewi...kasia K. edytował(a) ten post dnia 24.04.11 o godzinie 14:46
Krystyna K.

Krystyna K. radca prawny

Temat: e-sad

Ale dlaczego Pani sądzi, że gdyby firma złożyła pozew w postępowaniu zwykłym, to nie otrzymałaby nakazu? Przecież też są wydawane na posiedzeniu niejawnym, a nakaz jest doręczany pocztą i jak Pani pisze - musi być Pani w domu, żeby go odebrać. Nie będę tu opisywała jak można się odwołać od nieodebranego awiza, bo nie ma sensu przepisywać kodeksu.
Zupełnie nie rozumiem na czym polega problem. I w e-sądzie i w zwykłym trybie ma Pani takie same prawa. A co do wycofania się wierzyciela z roszczenia po złożonym przez Panią sprzeciwie odsyłam do przepisów kpc, bo to nie jest do końca tak jak Pani to przedstawia. I proponuję nie opierać się na artykułach w mediach tylko na przepisach, a jeśli są niejasne - zawsze można przekazać sprawę fachowemu pełnomocnikowi.

konto usunięte

Temat: e-sad

No trudno aby matematyk zrozumiał wywody prawnika i odwrotnie.
W poprzednim poscie dokładnie napisałam ocb,wiec powtarzac nie bede.Reasumujacx-jakie państwo takie i prawo przez niego ustanowionekasia K. edytował(a) ten post dnia 24.04.11 o godzinie 17:02

Następna dyskusja:

pozew, sad pracy, odszkodow...




Wyślij zaproszenie do