konto usunięte
Temat: dziedziczenie domu w którym są zameldowani lokatorzy
Witam,Proszę o poradę w sprawie, którą jestem pośrednio zainteresowana.
Pani A. ma trzy córki. Podczas swojego życia zapisała dwóm z nich - Pani B. i Pani M. - po części swojego majątku (nieruchomości), które zaraz po przejęciu przez nowe właścicielki od razu zostały sprzedane. Pani A. został dom rodzinny w którym zameldowana jest ta jedna córka, która jeszcze nic nie otrzymała (Pani S.) wraz z rodziną oraz jedna córka, która już odebrała "spadek" (Pani M.) także z rodziną. Z tym, że Pani M. z rodziną od dawna mieszka za granicą, więc zameldowanie jest tylko formalne a jej obecny adres pobytu nie jest znany rodzinie przebywającej w Polsce.
Pani A. na starość zapisała ówże dom "za opiekę" trzeciej córce - Pani S., która się tam wprowadziła i jako jedyna faktycznie z Panią A. zamieszkała. Tymczasem rodzina Pani M. słysząc o takiej stracie (gdyż oni spodziewali się dostać ten dom w spadku), straszy Panią S. że po śmierci Pani A. będą się ubiegać o zachówek i / lub lokale zastępcze.
Moje pytania są następujące:
- czy osoby zameldowane w tym domu lecz faktycznie tam nie mieszkające mają prawo ubiegać się o lokal zastępczy?
- czy siostry które nie miały udziału w tym ostatecznym przepisaniu domu, lecz wcześniej otrzymały majątek, mają prawo ubiegać się o zachówek?
- czy wraz z planowanym zniesieniem w 2009 roku obowiązku meldunkowego osoby zameldowane w tym domu będą miały jeszcze prawo do jakichkolwiek roszczeń, które umożliwiał fakt zameldowania?
Jak się prawnie ustrzec przed pazernością rodziny?
Z góry dziękuję za wszelkie porady,
Olga GG