konto usunięte

Temat: Dyskryminacja - czy można komuś odmówić wejścia na event...

Witam,

Czy firma która jest zarejestrowana na terenie Polski i zajmuje się świadczeniem usług w stylu eventy ma prawo nie wpuścić na publiczny, płatny event podając jako powód odmowy płeć ?

Czy zgodnie z polskim prawem można w ofercie napisać "tylko dla kobiet" i deklarować, że mężczyzni nie będą wpuszczani i są niemile widziani?

Konkretnie chodzi o firmę organizującą śluby która wydumała sobie imprezę o tematyce ślubnej i reklamuje ją "tylko dla kobiet". Łamią prawo o dyskryminacji ze względu na płeć ?

Dziękuje i wspaniałego weekendu :)Basia Rainmaker edytował(a) ten post dnia 16.07.10 o godzinie 18:51

Temat: Dyskryminacja - czy można komuś odmówić wejścia na event...

Określ jaśniej ... publiczny ogólnodostępny,czy płatny z biletami i regulaminem imprezy ??

Ja mogę zrobić event w goleniu nóg płatny z biletami TYLKO dla facetów od 29 do 43 roku życia.

I nikt mi nic nie zrobi , bo taki zapis będzie w regulaminie i wszelkich innych zapisach dot.imprezy.

Nawet kompania Zomo mi nie skoczy wtedy.

No chyba,że będą mieli od 29 do 43 lat i kupią bilety ... no i facetami będą :)

PS. Basia.... kim Ty jesteś ?? Bo jakoś chyba nie istniejesz pod tymi personaliami.

Temat: Dyskryminacja - czy można komuś odmówić wejścia na event...

A czy odmowa przyjęcia chłopaka do żeńskiego liceum to dyskryminacja?

Temat: Dyskryminacja - czy można komuś odmówić wejścia na event...

Nie, firma nie może odmówić świadczenia usług ze względu na płeć. Kwestia ta jest regulowana w Dyrektywie Rady 2004/113/WE z dnia 13 grudnia 2004 r. wprowadzającej w życie zasadę równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do towarów i usług oraz dostarczania towarów i usług (Official Journal L 373 , 21/12/2004 P. 0037 - 0043). Pełna implementacja niniejszej dyrektywy miała mieć miejsce do 21 grudnia 2007 roku.

Dyrektywa zakazuje tzw. dyskryminacji pośredniej i bezpośredniej. W odniesieniu do opisywanego stanu faktycznego istotna jest dyskryminacja bezpośrednia, tzn: " występuje w sytuacji, gdy jedna osoba traktowana jest mniej korzystnie ze względu na płeć niż jest, była lub byłaby traktowana inna osoba w porównywalnej sytuacji;". Zakres stosowania niniejszej dyrektywy jest następujący: "1. W granicach uprawnień powierzonych Wspólnocie, niniejszą dyrektywę stosuje się do wszystkich osób, które dostarczają towary i usługi, które są ogólnodostępne niezależnie od zainteresowanej osoby, zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym, włącznie z instytucjami publicznymi, które oferowane są poza obszarem życia prywatnego i rodzinnego oraz do transakcji dokonywanych w tym kontekście.".

Czyli, w skrócie odpowiadając na postawione pytanie: Nie, nie można dyskryminować mężczyzn ze względu na płeć, jeżeli usługa, która ma być świadczona, nie jest usługą możliwą do świadczenia tylko względem kobiet.

Następna dyskusja:

zwolnienie z powodu nie zac...




Wyślij zaproszenie do