Milosz L.

Milosz L. Software Engineer,
Motorola Polska
Electronics Sp. z o.
o.

Temat: Dostęp do akt dochodzenia

Witam,

Wybieramy się jutro z żoną do prokuratury (formalnie żona jest składającą zawiadomienie oraz pokrzywdzoną) w celu przejrzenia akt sprawy po wydaniu postanowienia o umorzeniu dochodzenia. Moje pytanie brzmi czy ja jako mąż pokrzywdzonej mam prawo do przejrzenia akt? Jeśli nie o czy po złożeniu odpowiedniego wniosku (jakiego?) mogę dostać takie prawo? Rozumiem że decyzję podejmuje prokurator?

Druga kwestia to czy prokurator może odmówić fotografowania akt? Kto może mieć dostęp do zdjęć lub kserokopii akt sprawy? Te samo osoby do do akt czy to już zależy od żony komu pokaże zdjęcia/kserokopie ??

Będę wdzięczny za informacje :)

konto usunięte

Temat: Dostęp do akt dochodzenia

Art. 306. § 1 kpk(265) Na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa przysługuje zażalenie:
1) pokrzywdzonemu,
2) instytucji wymienionej w art. 305 § 4,
3) osobie wymienionej w art. 305 § 4, jeżeli wskutek przestępstwa doszło do naruszenia jej praw.
§ 1a. (266) Na postanowienie o umorzeniu śledztwa przysługuje zażalenie:
1) stronom,
2) instytucji państwowej lub samorządowej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie,
3) osobie, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie określonym w art. 228-231, art. 233, art. 235, art. 236, art. 245, art. 270-277, art. 278-294 lub w art. 296-306 Kodeksu karnego, jeżeli postępowanie karne wszczęto w wyniku jej zawiadomienia, a wskutek tego przestępstwa doszło do naruszenia jej praw.
§ 1b. (267) Uprawnionym do złożenia zażalenia, o którym mowa w § 1 i 1a, przysługuje prawo przejrzenia akt.

Prawo przejrzenia akt ma żona jako pokrzywdzona, bowiem jest stroną postępowania przygotowawczego, co wynika z art. 299 par. 1 kpk.

Kwestia czy można wykonywać fotokopie akt na ww. podstawie jest dyskusyjna, bowiem literalna wykładnia wskazuje o prawie do przejrzenia akt.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie zgodnie z art. 156 par. 5 kpk jeżeli nie zachodzi potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania lub ochrony ważnego interesu państwa, w toku postępowania przygotowawczego stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, umożliwia sporządzanie odpisów lub kopii oraz wydaje odpłatnie uwierzytelnione odpisy lub kopie; prawo to przysługuje stronom także po zakończeniu postępowania przygotowawczego. W przedmiocie udostępnienia akt, sporządzenia odpisów lub kopii lub wydania uwierzytelnionych odpisów lub kopii prowadzący postępowanie przygotowawcze wydaje zarządzenie. Za zgodą prokuratora akta w toku postępowania przygotowawczego mogą być w wyjątkowych wypadkach udostępnione innym osobom.
Milosz L.

Milosz L. Software Engineer,
Motorola Polska
Electronics Sp. z o.
o.

Temat: Dostęp do akt dochodzenia

Dzięki serdeczne za informacje.

Jeszcze dopytam komu można udostępniać kserokopie akt sprawy? Wg własnego uznania? Czy może w tym momencie to "ja" odpowiadam za ochronę informacji tam (tj. w kserokopiach) zawartych i nie mogę ich przekazywać na lewo i prawo?Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.04.15 o godzinie 01:45
Milosz L.

Milosz L. Software Engineer,
Motorola Polska
Electronics Sp. z o.
o.

Temat: Dostęp do akt dochodzenia

mam przez to rozumieć, że do kserokopii akt sprawy karnej dostęp może mieć tylko pełnomocnik pokrzywdzonej (w tym wypadku mojej żony) ? Oprócz samej pokrzywdzonej oczywiście :)

konto usunięte

Temat: Dostęp do akt dochodzenia

W tym wypadku tak małżonka i jej pełnomocnik.

Art. 241. § 1 kk Kto bez zezwolenia rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia publicznie wiadomości z rozprawy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności.

Autor:
Andrzej Marek
Tytuł:
Komentarz do art.241 Kodeksu karnego
Stan prawny:
2010.03.01
Karalne jest jedynie nieuprawnione, publiczne rozpowszechnianie wiadomości z postępowania przygotowawczego, tzn. w środkach masowego komunikowania (prasie, radio, telewizji), lub w taki sposób, że wiadomości te mogą dotrzeć do szerszego, bliżej nieokreślonego kręgu osób. Nie stanowi publicznego rozpowszechniania przekazywanie wiadomości w ograniczonym i zamkniętym kręgu osób, np. podczas zamkniętej narady, konferencji naukowej lub spotkania ograniczonego kręgu osób. Nie jest również rozpowszechnianiem, w rozumieniu art. 241 § 1, czynienie publicznymi wiadomości, które są wprawdzie objęte postępowaniem przygotowawczym, lecz które sprawca powziął z innych źródeł niż materiały postępowania przygotowawczego, co w szczególności może dotyczyć prowadzonego na własną rękę tzw. śledztwa dziennikarskiego (por. J. Wojciechowski, Komentarz, s. 464).
Milosz L.

Milosz L. Software Engineer,
Motorola Polska
Electronics Sp. z o.
o.

Temat: Dostęp do akt dochodzenia

Ok, czyli informacje z postępowania przygotowawczego (dochodzenia) teoretycznie mogą mi zostać udostępnione na zasadzie "zamkniętego kręgu osób" - tak wnioskuję z komentarza.

Jeszcze raz dziekuję za informacje i pozdrawiam:)

Następna dyskusja:

akt notarialny...




Wyślij zaproszenie do