Temat: dobra intelektualne
Agnieszka S.:
witam!
Jestem szkoleniowcem - freelancerem, który pracuje na umowę - zlecenie. Jestem w przededniu podpisania umowy zlecenia z firma konsultingową. Mam jedno pytanie.
Stworzylam już wcześniej szkolenie, które będzie także w ofercie tej firmy. Zgodnie z umową - zleceniem (przedstawioną przez firmę), moje dobra intelektualne będą od tego momentu należały do pracodawcy. Czy treść tego szkolenia także będzie już należała do firmy (mimo, iż została stworzona wcześniej jeszcze przed podpisaniem umowy i poznaniem pracodawcy)?
Boje się, że firma wypowie mi umowę, zabierze mi treść moich szkoleń i zostanę na lodzie bez pracy i gotowych szkoleń.
Będę wdzięczna za odpowiedź
W Twojej sytuacji trzeba odróżnić dwie rzeczy: prawo pracodawcy do tzw. utworu pracowniczego (art. 12 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych) i przeniesienie majątkowych praw autorskich przysługujących Ci do utworu stworzonego wcześniej, tj. przed zawarciem umowy o pracę.
Jeżeli chodzi o pierwszą sytuację, to pracodawcy rzeczywiście przysługują prawa majątkowe do Twojego utworu, ale tylko takiego, KTÓRY ZOSTAŁ STWORZONY W RAMACH STOSUNKU PRACY. Pracodawca zawierając z Tobą umowę o pracę nie może zatem nabyć praw majątkowych do utworu stworzonego wcześniej, chyba że zawrze z Tobą odrębną umowę licencyjną.
Umowa licencyjna musi wyraźnie wymieniać pola eksploatacji utworu (nagrywanie, zwielokrotnianie, przerabianie itp.). Jeżeli tego nie zawiera - jest nieważna (art. 41 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych). Taka umowa jest co do zasady odpłatna, chyba, że wyraźnie zrzekniesz się w niej prawa do wynagrodzenia (art. 43 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych).
Zatem umowę, o której piszesz należy rozumieć w ten sposób, że pracodawcy będą przysługiwały prawa majątkowe do utworów, ale tylko do tych, które zostaną stworzone po zawarciu umowy i tylko tych, które stworzysz w ramach stosunku pracy.