Tomasz
P.
specjalista ds.
finansów
Temat: Decyzja odmowy wypłaty ubezpieczenia za uszkodzone opony...
WitamW grudniu miałem spotkanie z wyrwą w drodze. Zresztą nie tylko ja bo było tam co najmniej 6 pojazdów o których wie Policja. Ja widziałem z 15.
Policja sporządziła notatkę, wykonałem zdjęcia aparatem (akurat miałem przy sobie), był świadek, jednakże ubezpieczyciel postanowił odmówić wypłaty odszkodowania.
Wklejam całą ich argumentację. Proszę o pomoc w napisaniu odwołania.
"InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group Oddział w Gdańsku, z przykrością informuje, iż po analizie zgromadzonej dokumentacji, stwierdzono brak podstaw do przyjęcia odpowiedzialności za zaistniałe zdarzenie.
Pańskie roszczenie zostało rozpatrzone w oparciu o polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zawartą pomiędzy InterRisku TU S.A. Vienna Insurane Group a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na podstawie Umowy Generalnej nr UG/GDDKiA/01/1/2009 z dnia 21 grudnia 2009 r.
W trakcie prowadzonego procesu likwidacji szkody, ustalono iż przyczyną uszkodzenia felg oraz opon w należącym do Pana pojeździe marki Opel Astra było najechanie na ubytek znajdujący się w nawierzchni drogi krajowej nr 1 w miejscowości Zgierz.
Analizując zapis w art. 415 kc, stanowiący iż zobowiązany do naprawienia szkody jest ten, kto wyrządził szkodę innej osobie na skutek swojego działania lub zaniechania, stwierdzamy iż odpowiedzialność zarządcy drogi – Powiatowego Zarządu Dróg a zatem nakładającej się na nią odpowiedzialności ubezpieczenia, opiera się na tzw. zasadzie winy. Oznacza to, iż obowiązek naprawienia szkody powstaje jedynie w razie takiego działania lub zaniechania zarządcy, które noszą znamiona winy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zadaniem zarządcy dróg jest utrzymanie w należytym stanie poprzez wykonywania prac remontowych, poprawiających ich stan.
Do stwierdzenia zaistnienia odpowiedzialności, konieczne jest wskazanie jakich obowiązków wynikających z przepisów prawa zarządca drogi nie wykonał lub wykonał nieprawidłowo lub nierzetelnie. W myśl art. 6 kc, na poszkodowanym spoczywa ciężar udowodnienia okoliczności zaniechania lub niedopełnienia obowiązków przez zarządcę. Na podstawie analizy akt szkodowych stwierdzamy iż nie zawierają one dokumentacji z której wynikałoby, iż winę zdarzenia ponosi Ubezpieczony oraz takich, na podstawie których można by stwierdzić, iż Zarządca nie dokonywał okresowych przeglądów oraz nie dokonywał bieżących napraw nawierzchni po otrzymaniu takich informacji.
Dodatkowo pragniemy wskazać iż nie odnotowano wystąpienia we wcześniejszym okresie podobnych zdarzeń.
W związku z powyższym pozostajemy na stanowisku iż zgłoszone zdarzenie nie powstało na skutek zaniedbań czy niedociągnięć ze strony zarządu dróg, co powoduje zasadność odmowy wypłaty odszkodowania.
Informujemy, że od powyższej decyzji można się odwołać do Biura Zarządu InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group za pośrednictwem Oddziału w Gdańsku lub dochodzić swoich praw na drodze sądowej."