Tomasz Koprowski przedsiębiorca
Temat: Darowizny przy zachowku
Chciałem zapytać Was o nurtująca mnie rzecz w sprawie dotyczącej zapłaty zachowku.Zgodnie z art. 994 § 1 kodeksy cywilnego przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
W mojej sytuacji sprawa wygląda tak. Moja mama darowała całe mieszkanie mojej córce. Ja mam jednego brata. Czy po śmierci mojej mamy, córka będzie musiała zapłacić mojemu bratu zachowek bezwarunkowo, czy jeżeli od momentu darowizny do śmierci mamy minie 10 lat to darowizna taka nie będzie doliczana do spadku? Moje wątpliwości wynikają z treści art. 991 § 1 kodeksu cywilnego z którego wynika, że zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). Tu wymienieni są zstępni, a więc również i moja córka. Czy w takiej sytuacji jest ona traktowana jako powołana do spadku/uprawniona do zachowku
Dodam tylko, że darowane mieszkanie to jedyny majątek mojej mamy, tak więc w spadku po niej nie zostanie nic.
Nie jestem prawnikiem, ale starałem się to zrozimieć na tzw. chłopski rozum i stąd moje wątpliwości. Z góry dziekuje Wam za podpowiedź.