Temat: darowizna środków pieniężnych - pytań kilka
Magdalena Filipek-Marzec:
Tak, tylko pamiętajmy - matka daruje córce pieniądze.
Córka zgłasza darowiznę w terminie 6 miesięcy do US. US wymaga przedstawienia potwierdzenia przelewu.
Była nawet jedna sprawa w sądzie, która dotyczyła sposobu darowizny. Dziewczyna dostała pieniądze chyba od mamy i poszła i sama wpłaciła sobie na konto, zaznaczając że to darowizna od matki.
US nie chciał tego uznać. Ale w sądzie się udało.
linia orzecznicza poszła w kierunku, że nie ważne kto jest właścicielem rachunku, ważne kto ze środków skorzysta.
np:
II FSK 1534/11 wyrok NSA W-wa 2012.03.14
Podlega zwolnieniu od podatku nabycie tytułem darowizny środków pieniężnych, jeżeli nabycie to zostało zgłoszone organowi podatkowemu we właściwym czasie i udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy prowadzony dla innego, niż obdarowany, podmiotu, ale na rzecz osoby obdarowanej. Sformułowanie użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.s.d. "na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi to być konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego.
I SA/Gd 454/11 wyrok wsa w Gdańsku 2011.07.19
1. Przepis art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.s.d. nie daje podstawy do twierdzenia, że dla uzyskania ulgi koniecznym jest wpłacenie kwoty darowizny jedynie przez darczyńcę.
2. Konieczność potwierdzenia otrzymania darowizny dowodem "przekazania na rachunek bankowy nabywcy" należy uznać jedynie za niezręcznie sformułowanie wymogu technicznego, a wykładnia językowa art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.s.d. nie może sprowadzać się do szukania sensu poszczególnych wyrazów, ale powinna być połączona z analizą celu regulacji prawnej, a celem tym było zapewnienie ochrony interesów majątkowych członków najbliższej rodziny.
Zatem idealnie - po prostu przelew.
Też tak uważam.
Tylko nie widzę sensu, żeby znów te pieniądze darować mężowi...Po prostu kupic mieszkanie i tyle - pieniądze z majątku osobistego "przetransformują się" w mieszkanie należące do majątku wspólnego.
Problem może wystąpić przy podziale majątku wspólnego, gdy ktoś te pieniądze będzie chciał z powrotem wytransferować do majątku osobistego małżonki, dowodząc, że zgodnie z zasadą surogacji mieszkanie powinno jednak być w majątku osobistym:) Zdarzały się takie przypadki. Rozwiązaniem może być wyłączenie zasady surogacji przy zakupie nieruchomości.
Nie jedynym zresztą, rozwiązań tak na prawdę może być kilka i każde ma swoje wady i zalety ;)
Wybór najkorzystniejszego zależy od konkretnej sytuacji.
Artur R. edytował(a) ten post dnia 12.10.12 o godzinie 17:40