Janusz K.

Janusz K. Geodeta, czasem
GISowiec

Temat: darowizna pieniezna a podatek

Witam
mam mały problem.
Jestem żonaty, ustawowa wspólnota majątkowa. Zaciągnęliśmy razem kredyt mieszkaniowy.
Moi rodzice chcą nam podarować około 90tyś. złotych na częściową spłatę kredytu. Jak zrobić darowiznę by nie zapłacić podatku?
Janusz
Tomasz S.

Tomasz S. Dyrektor Finansowy

Temat: darowizna pieniezna a podatek

darowizna musi isc przelewem na konto oraz musi byc zgloszona do Urzedu Skarbowego o ile dobrze pamietam w ciagu pol roku. Jak tak zalatwisz, to nie placisz podatku.
Pzdr
Tomek
Janusz K.

Janusz K. Geodeta, czasem
GISowiec

Temat: darowizna pieniezna a podatek

ma być na mnie czy na nas po połowie? czytałem w necie ze synowa musi zapłacić podatek...
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: darowizna pieniezna a podatek

witam,
zanim podejmie Pan decyzję, powinien Pan zapoznać się z następującymi przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Art. 4a
1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

2. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Jeżeli Pan warunków powyższych nie dochowa (terminy, forma), wówczas będą miały zastosowanie przepisy dotyczące nabycia pomiędzy osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej.
Podatek co prawda będzie niewielki, ale zawsze...

Proszę zwrócić uwagę, że art. 4a ust. 1 w kręgu osób zwolnionych, nie wymienia synowej. Synowa zapłaci podatek jak w I grupie podatkowej.

Art. 4
1. Zwalnia się od podatku:
5) nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9 637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

4. Zwolnienia określone w ust. 1 i w art. 4a stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa.

W sprawach podatkowych, zawsze doradzam osobiste spotkanie z prawnikiem/doradcą podatkowym.

pozdrawiam
a.r.Artur R. edytował(a) ten post dnia 09.07.11 o godzinie 12:10
Tomasz S.

Tomasz S. Dyrektor Finansowy

Temat: darowizna pieniezna a podatek

czyli w skrocie tego co Artur napisal, darowizna musi byc tylko na Ciebie, Twoja zona zaplaci podatek. Ale zawsze mozesz jej pozniej podarowac polowe, bo darowizna dla malzonkow jest zwolniona z podatku (pod warunkie dochowania warunkow w/w)
pzdr
Tomek



Wyślij zaproszenie do