Temat: darowizna mieszkania
Aneta K.:
Chodzi rzeczywiście o spółdzielcze mieszkanie.
Obawiam się, że co do Urzędu Skarbowego to nikt się tam nie zgłosił po rozprawie sądowej - czy ten wniosek o zwolnieniu z podatku mozna zgłosić jeszcze teraz - minęło już chyba z 2,3 lata?
czyli trzeba zaplacic podatek od spadkow i darowizn na starych zasadach (nie ma zwolnienia, ale w ramach pierwszej grupy podatkowej jest wyzsza kwota wolna od podatku) - obowiazek podatkowy, co do zasady, powstaje w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia sie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. W tej sytuacji niestety trzebaby liczyc sie z ewent. odsetkami za zwłoke :( (Ale poki US sie nie upomni o odsetki, nie ma co o tym mowic, moze zapomni)
Nie rozumiem co znaczy "robione w ramach działu spadku"?
Zrozumialam, ze uczestnicy postępowania - spadkobiercy otrzymali postanowienie sadu o treści:
-stwierdza sie, że spadek po zmarłej (im+nazwisko, zmarlej, ostatnio zamieszkałej) z mocy ustawy/testamentu nabyli (im+nazwisko, adres) w częściach np. po 1/3 każdy.
Jezeli postanowienie sadu jest tak sforumlowane tzn., ze bylo przeprowadzone tylko post. spadkowe.
Dział spadku to inaczej mowiac podzial rzeczy, kt wlascicielem lub wspolwlascicielem byl spadkodawca, chodzi o fizyczne porozdzielania rzeczy miedzy spadkobiercow z np. obowiazkiem splaty lub tp. Dział spadku, co do zasady, dokonuje sie w formie umowy miedzy spadkobiercami, ale jezeli oni nie moga dojsc do porozumienia, mozna wystapic do sadu o dokonanie dzialu spadku. Pojscie do sadu nie jest obowiazkowe, ustawodawca daje pierwszenstwo porozumieniu spdkobiercow.
W zaleznosci od tego, co wchodzi do masy spadkowej, spadkobiercy maja narzucona forme umowy o dzial spadku (w polskim prawie gdy przedmiotem obrotu jest nieruchomosc wymagany jest akt notarialny pod rygorem niewaznosci).
mam nadzieje, ze tym razem wyjasnilam sprawe jasniej, przepraszam ze nieczytelnosc wypowiedzi (czasami nie dostrzegam tego, ze laik nie wszystko rozumie).
pzdr