Temat: Czy po zmianie imienia mogę mieć problemy urzędowe?
Bez problemu można zmienić i przy każdej czynności urzedowej trzeba mieć dokument poswiadczający zmiane imienia aby wiedziano, że jest to ta sma osoba.
Tak jak zmianę u pracodawcy, w ZUS, w Urzędzie Skarbowym mozna łatwo przewidzieć i dopełnić formalnosci - to w przyszłości często moga pojawiać nieprzewidziane sytuacje.
Nowy pracodawca może powątpiewać czy dyplom z uczelni lub świadestwo maturalne wystawione na X na pewno dotyczy tej samej osoby a nie na przykład jej siostry, przy odbiorze listu od dawnej przyjaciolki z lat szkolnych pani na poczcie może mieć wątpliwości czy dziewczyna o imieniu Y, która się zgłasza po ten list na pewno jest jego adresatką. Wszelkie ukończone wcześniej kursy i szkolenia też trzeba podeprzeć dokumentem o zmianie imienia. Posiadacz starej karty pływackiej może nie wypożyczyć łodzi posługując się nowym dokumentem tożsamości.
Tak jak do zmiany nazwiska, nie tylko przez kobiety ludzie już się przyzwyczaili - tak zmiana imienia jest jeszcze czymś nietypowym.
Urzędnicy mogą żądać zaswiadczenia nie ze zwykłej zlosliwości, biurokracji lub ciekawości ale po prostu ze względu na swoje własne bezpieczeństwo.
Jeśli do pracy w szkole zglosi się X a przedstawi dyplom ukończenia Szkoły pedagogicznej przez Y, muszą mieć 100% pewność, że powierzają dzieci pod opiekę osobie, która na pewno ma kwalifikacje w tym kierunku.
W historii ludzkości zmiana imienia nie jest jednak czymś nowym. Biblijny Abraham wcześniej nazywany był Abram a u indian młody Rączy Jeleń na starość staje się Siedzącym Bawołem itp..
Przez wieki imię okreslało człowieka i zmieniało się w miarę zmian w tym człowieku, czyli imieniem było to jak nas ludzie nazywają. Stąd własnie wzięlo się okreslenie "zachować dobre imię" czyli sprawić aby ludzie nas pozytywnie opisywali.
Osobiście uważam że "ta mała złośnica z sąsiedniego budynku" lub "ta cycata blondynka z III piętra" jest o wiele bardziej imieniem, gdyż dzieki temu ludzie wiedzą o kogo chodzi niż Joanna, Krystyna, Ewa itp
Zawierając umowy o pracę o konto bankowe itp czesto podpisujemy punkt na który rzadko zwracamy uwagę, że będziemy na bieżąco informować o wszelkich zaistniałych zmianach dotyczacych stron tej umowy. Dotyczy to więc nie tylko zmiany adresu zamieszkania ale również imienia i nazwiska.
Najpierw więc trzeba poinformować bank lub ośrodek zdrowia o zmianie a potem z nowymi dokumentami przyjśc po pieniadze lub do lekarza.