Temat: Czy należy się zachowek?
Mam chwilę to uzupełniam odpowiedź na pytanie:
Ma Pani rację, zachowek należy się rodzeństwu. Jeżeli uprawnieni do zachowku nie są małoletni, ani trwale niezdolni do pracy- w wysokości 1/6 wartości masy spadkowej (czyli połowa udziału spadkowego jaki by im przysługiwał gdyby spadkodawca nie sporządził testemntu). Ewentualnie kwestią sporną jest ustalenie udziału spadkowego, będącego podstawą do ustalenia zachowku, co w tej sprawie może nie być takie oczywiste. Chciałbym zwrócić uwagę na kilka przepisów z kpc:
Art. 646. § 1. Osoba, u której znajduje się testament, jest obowiązana złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy, chyba że złożyła go u notariusza.
§ 2. Kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę.
Art. 648. § 1. Sąd po wysłuchaniu osoby, u której według uzyskanych wiadomości testament się znajduje, wyda z urzędu postanowienie nakazujące jej złożenie testamentu w wyznaczonym terminie.
Art. 649. § 1. Sąd albo notariusz otwiera i ogłasza testament, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy.
§ 2. O terminie otwarcia i ogłoszenia nie zawiadamia się osób zainteresowanych, jednakże mogą one być obecne przy tej czynności.
Proponuję złożyć w sądzie wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu ze wskazaniem osoby u której testament się znajduje, a następnie wystąpić o należny zachowek.
Pozdrawiam