Temat: czy nalezy mi sie mieszkanie po zmarłej Ciocii
Michał Tomczyk:
MAm testament
jest zapis ze wrazie śmierci chciałaby zebym to ja tam zamieszkał
tylko ze problem jest w tym ze jest to mieszkanie zakładowe, I nie bardzo sie orientuje czy to w sądzie przejdzie
==============================================================
Krzysztof P.:
Andrzej L.:
A mieszkanie należy Ci się mniej więcej tak, jak każdemu z nas Niderlandy.
Doradca klienta :)
No nie mogłem się powstrzymać ;-)))
Panom podziekuje
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to mieszkanie to nie jest własnością, lecz było zajmowane na podstawie umowy najmu. Jeżeli tak jest, to ono Ci się nie należy, albowiem ten wypadek jest odstępstwem od ogólnych reguł rządzących prawem spadkowym.
Kwestię tę reguluje art. 691 kodeksu cywilnego:
§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego
Tak więc przykro mi, ale jeżeli ciotka zajmowała mieszkanie na podstawie umowy najmu, to nie mieścisz się w kręgu osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu.