Temat: Czy dzieci po śmierci rodziców muszą spłacać ich długi?
Beata Januszkiewicz:
Mieszkanie dostałam jako darowiznę,z tym że przepisuje je córce,która za rok skończy 18 lat.Aby spłacić wierzycieli to jest niemożliwe (za duże sumy pożyczek i to nie jednej).Kurde ale się wpakowałam.A co z moim rodzeństwem?Mam siostrę i brata.
Takie dalsze rozporządzenie mieszkaniem nie leczy do końca sytuacji, albowiem w myśl art. 531 par. 2 k.c. "W wypadku gdy osoba trzecia rozporządziła uzyskaną korzyścią, wierzyciel może wystąpić bezpośrednio przeciwko osobie, na której rzecz rozporządzenie nastąpiło, jeżeli osoba ta wiedziała o okolicznościach uzasadniających uznanie czynności dłużnika za bezskuteczną albo jeżeli rozporządzenie było nieodpłatne."
Mówiąc prosto w przypadku rozporządzenia mieszkaniem na rzecz córki, to ona może zostać pozwana o uznanie tej czynności za bezskuteczną względem wierzycieli.
Co do rodzeństwa, to mamy tu do czynienia ze zbiegiem dwóch podstaw odpowiedzialności - z tytułu dziedziczenia oraz tzw. powództwa pauliańskiego tj. tego, co opisałem Ci w tym i poprzednim poście. Ta druga podstawa odpowiedzialności dotyczy tylko Ciebie i ew. Twojej córki, jeżeli jej przekażesz mieszkanie. Egzekucja w tym wypadku ogranicza się tylko do mieszkania.
Natomiast przy odpowiedzialności spadkowej w dług mogą być uwikłani wszyscy spadkobiercy. Dlatego też pozostaje Wam (Tobie i rodzeństwu), albo przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (wystarczy, że uczyni to tylko jedna osoba, a skutki rozciągną się także na rodzeństwo, lub odrzucenie spadku (tutaj każdy musi złożyć takie oświadczenie indywidualnie).
Mankamentem przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest koszt jego sporządzenia (na przynajmniej kilkaset złotych trzeba być przygotowanym), zaś mankamentem odrzucenia spadku, jest "uszczęśliwienie" zadłużonym spadkiem rodziny. Jeśli bowiem spadek odrzucisz, to w Twoje miejsce wejdą Twoi spadkobiercy (mąż, dzieci). To samo dotyczy spadkobierców rodzeństwa i ich rodzin.
Osobiście jestem zwolennikiem przyjmowania spadków z dobrodziejstwem inwentarza, ale decyzja należy do was. I pamiętaj, jeśli z jej podjęciem się spóźnicie, to z mocy ustawy przyjmiecie spadek wprost, tj. z całym zadłużeniem bez ograniczeń.