Temat: Czy doszło do złamania prawa (pracy w szczególności)?
Mariusz Kalist:
czy nie zaproponowanie kobiecie po 50-tce pracy w roli hostessy na promocji nowego kosmetyku dla dziewcząt w centrum handlowym jest dyskryminacją?
Oczywiście, że TO JEST DYSKRYMINACJĄ ze względu na wiek. Dlaczego I JA tak uważam? Bo założenie, że tylko osoby w wieku tych, dla których ów kosmetyk jest przeznaczony, są tymi, które powinny go reklamować, jest założeniem NICZYM NIE UZASADNIONYM. Jednym z dopuszczalnych powodów odrzucenia zatrudnienia osoby starszej do reklamowania kosmetyku może być np. jej fatalna... CERA. Czy właśnie kosmetyków nie powinny reklamować osoby, które mają wspaniałą cerę pomimo upływu swoich 40+, 50+ lat?
Pracodawca do konkretnej pracy potrzebuje odpowiednich osób - niespełnianie przez nich kryteriów i odmowa pracy nie jest dyskryminacją i łamaniem prawa.
Oczywiście, że nie dopóki tyczą predyspozycji wewnętrznych, umiejętności, zdolności etc.. nie wieku, płci, rasy.
Jeśli więc w ogłoszeniu pojawiają się wymogi, uzasadnione - to nie jest IMHO dyskryminacja.
A niech się pojawiają wymogi, ale, nawiązując do przykładu, tu dotyczące cery, a nie wieku (np.).
Dyskryminacją byłoby odmówienie pracy np. ze względu na wiek osobie, która spełnia wszystkie postawione w ogłoszeniu kryteria: np. na główną księgową, na analityka, czy fakturzystkę.
Oczywiście.
Jesli jednak specyfika pracy wymaga odpowiedniego wieku - pracodawca moze to określić i egzekwowac w procesie rekturacji.
To tylko my robimy takie założenia, a co poniektórzy wymuszają takie założenia.
Tak trzeba przygotowywać daną ofertę (co wymaga filozofii oraz nieco wysiłku i inteligencji), aby z jednej strony była ona (oferta) z pozoru całkowicie otwarta na rynek wszystkich zdolnych do pracy, a z drugiej strony pozwalała tylko samym potencjalnie zainteresowanym na ocenę, czy spełniają wymogi charakterystyczne dla danego stanowiska, czy nie. Dlatego powinno się eksponować umiejętności i cechy wewnętrzne (predyspozycje), jakie są oczekiwane na danym stanowisku, a nie np. wiek.
Dobrze, że zobaczono to w UE i wydano odpowiednie przepisy.
---
Bardzo dziękuję, Panie Mariuszu, za wyrażenie przez Pana swojej subiektywnej opinii, ale oczekuję w tym wątku wypowiedzi tych, którzy są najbardziej władni w wypowiadaniu się na temat zagadnień prawnych, tj. prawników. Obaj nimi nie jesteśmy, więc ewentualnie pozostańmy przy swoich zdaniach. Dziękuję.
Ukłony.
Maciej Krasny edytował(a) ten post dnia 03.06.09 o godzinie 18:43