Justyna U.

Justyna U. Koordynator ds.
Obsługi Klienta

Temat: Ciaza a czas pracy

Witam,
mam pytanie dotyczace dopuszczalnego czasu pracy dla kobiet w ciazy. Moja bratowa spodziewa sie dzidziusia, a wykonuje prace biurowa (przy komputerze). Podobno istnieje przepis, ktory ogranicza liczbe godzin pracy przy komputerze dla przyszlych mam. Bede wdzieczna za informacje, czy to prawda i w jakiej ustawie mozna znalezc wiecej danych na ten temat (prawa pracy? bhp?).

konto usunięte

Temat: Ciaza a czas pracy

z porad prawnych (bo szybciej niż pisać od początku), podaję odpowiedź:

Na podstawie art. 176 k.p. nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia a za takie uznano na podstawie rozdziału IV załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. Nr 114, poz. 545 z późń. zm) prace narażające na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego oraz prace przy monitorach ekranowych w przypadku kobiet w ciąży.
I tak nie wolno zatrudniać kobiet w ciąży przy:
1) pracach w zasięgu pól elektromagnetycznych o natężeniach przekraczających wartości dla sfery bezpiecznej,
2) pracach w środowisku, w którym występuje przekroczenie 1/4 wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń promieniowania nadfioletowego, określonych w przepisach w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
3) pracach w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,
4) pracach przy obsłudze monitorów ekranowych - powyżej 4 godzin na dobę.
W sytuacji gdy mamy do czynienia z pracą kobiet w ciąży przy obsłudze monitorów ekranowych powyżej 4 godzin na dobę pracodawca powinien na podstawie art. 179 § 2 k.p. ograniczyć ich czas pracy do 4 godzin. Jeżeli skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
Co istotne w razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy.
W przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownica zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.Magdalena J. edytował(a) ten post dnia 14.08.08 o godzinie 12:09

Następna dyskusja:

Czas pracy w ZOZ-ie




Wyślij zaproszenie do