Temat: Brak zapłaty za dzieło. Brak umowy o dzieło.

Patryk Scelina:
no ok, ale przecież umowy sam ze sobą nie podpiszę. Jeśli facet po 200 mailach jakie do niego wysłałem nie chce ani podpisać mi umowy, a wysyłałem mu ją do wypełnienia i podpisania, ani nie chce mi podać swoich danych, żebym mógł sam ją wypełnić to w jaki sposób miałbym spełnić pierwszy warunek o którym wspominasz ? :)

Oddzielmy pewne tematy: prowadzenie księgowości i dochodzenie roszczeń cywilnoprawnych.
W postępowaniu gospodarczym (w skrócie: przedsiębiorca przeciwko przedsiębiorcy) jest obowiązek wcześniejszego wezwania dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia (wystarczy jedno) nie jest potrzebna faktura VAT, rachunek itd. powinna wystarczyć umowa z określonym terminem płatności i opisane, że "Do dnia dzisiejszego pozwany/pozwana nie uiścił/a należnego powodowi świadczenia".
Niemniej brak faktury lub rachunku może stanowić problem jak masz mało dokumentów i sędzia zamiast w postępowaniu upominawczym skieruje sprawę na rozprawę, gdzie może zadać Ci pytanie o fakturę (brak faktury to niezły zarzut dla pozwanego), bo masz obowiązek fakturowania usług. (zazw. w terminie 7 dni).

konto usunięte

Temat: Brak zapłaty za dzieło. Brak umowy o dzieło.

Patryk Scelina:
Jeśli facet po 200 mailach jakie do niego wysłałem nie chce ani podpisać mi umowy, a wysyłałem mu ją do wypełnienia i podpisania, ani nie chce mi podać swoich danych, żebym mógł sam ją wypełnić to w jaki sposób miałbym spełnić pierwszy warunek o którym wspominasz ? :)

Naprawdę nie znasz nikogo, kto go zna? Nie możesz dotrzec do żadnego dokumentu, który kiedykolwiek wystawił? Przecież w taki sposób nawet nie można go pozwać w sprawie cywilnej!

konto usunięte

Temat: Brak zapłaty za dzieło. Brak umowy o dzieło.

Niestety, dokumentów nie mam żadnych, z których wynikałoby, że facet ma za coś zapłacić w określonym terminie. Niestety często tak bywa, że ktoś ma pilną sprawę, zlecenie trzeba zrobić na wczoraj, a umowę podpiszemy jutro. W tym przypadku nie miałem jakiś szczególnych obaw, sprawdziłem gościa, patrzę syn właścicieli dużej kancelarii, sam też jest prawnikiem, no więc nie spodziewałem się zupełnie takie krętactwa po kimś takim, tym bardziej, że moje honorarium, miało być bardzo skromne, ale też robota niewielka.

Powiem tak, ja jakoś specjalnie nie liczyłem i dalej nie liczę, że uda mi się od niego uzyskać zapłatę za wykonaną pracę, bo umowy nie mamy, poza korespondencją mailową. Miałem już nawet machnąć ręką, ale znalazłem w sieci filmy, w których została wykorzystana muzyka jaką zrobiłem dla tegoż pana. Muzyka została wykorzystana zgodnie z jej zapowiedzianym przeznaczeniem, jednak, nie ma na to mojej zgody, żadnej umowy o przekazaniu autorskich praw majątkowych czy nawet licencji na wykorzystanie. Dlatego wydawało mi się, że ten argument jest najmocniejszy.
Anna Szulwińska

Anna Szulwińska Konsultant i
Specjalista Ds.
Marketingu i PR,
Project & B...

Temat: Brak zapłaty za dzieło. Brak umowy o dzieło.

Patryk, oczywiście, że jest to dodatkowy argument, poza samą kwestią braku rozliczenia i zwykłej etyki... (szczególnie, że klientem, który się z Tobą nie rozliczył, a wykorzystuje bezprawnie dzieło, jest prawnik - co może dla niego oznaczać nawet dodatkowe konsekwencje).
Nie można posługiwać się dziełem autorskoprawnym bez wydanej na piśmie przez autora - udzielonej licencji lub sprzedaży praw autorskich majątkowych (wraz z określeniem pól eksploatacji), pod rygorem nieważności.

Inaczej mamy do czynienia z kradzieżą intelektualną. Pod warunkiem zasadności roszczeń, wagi dokumentacji dowodowej, etc. - już z tytułu samych zapisów w ustawie, przysługuje Ci 2-3 krotność wartości wynagrodzenia. W zależności od sprawy, ale też strat Twoich lub zysków z dzieła - mogą Ci przysługiwać także inne prawa i zadośćuczynienie. Wszystko jednak jest zależne od sytuacji i czasem szczegółów współpracy, wykorzystywania dzieła, etc.Anna Szulwińska edytował(a) ten post dnia 18.10.10 o godzinie 10:51
Łukasz Świderski

Łukasz Świderski JĘZ. SŁOWACKI,
SŁOWEŃSKI, CZESKI,

Temat: Brak zapłaty za dzieło. Brak umowy o dzieło.

Paweł Ryczko:
Hej

Umowa zawarta e - mailem jest ważna - wywołuje skutki prawne w szczególności obowiązek zapłaty za wykonane i dostarczone dzieło. Jednakże, z pewnością jest gorsza dowodowo niż pisemna.

Należy bezwzględnie wezwać go do zapłaty z oznaczoną kwotą, wskazaniem zdarzenia prawnego na podstawie którego ma zapłacić oraz sposobu zapłaty.

Sprawa jak najbardziej do wygrania, ale trzeba się odpowiednio przygotować, szczególnie, jeżeli jesteś przedsiębiorcą.

Organem jest sąd powszechny rzeczowo, miejscowo i instancyjnie właściwy.
1. Jaki organ jest zatem właściwy? Sąd Rejonowy? W moim miejscu zamieszkania, czy też w miejscu rejestracji firmy/osoby, która nie wywiązała się z umowy?

2. Jakie dokumenty przygotować? E-maile w formie elektronicznej czy papierowej (nie mam pojęcia)?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Temat: Brak zapłaty za dzieło. Brak umowy o dzieło.

Co do zasady sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania/siedzibę pozwanego. Czy rejonowy czy okręgowy to zależy od kwoty (pow. 50 tys. normalnie lub 75 tys. gospodarczy).

Do pozwu dołączamy wszelkie znane nam dowody i opisujemy na jaką okoliczność chcemy je powołać. E - maile dołączamy w wersji papierowej.



Wyślij zaproszenie do