Temat: błąd w akcie notarialnym
Zgodnie z art. 80 § 4. Notariusz może sprostować protokołem niedokładności, błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Do protokołu nie stosuje się przepisów art. 5, art. 92 § 1 pkt 4-8 i art. 94 § 1.
Sprostowanie [czynności notarialnej] może dotyczyć niedokładności nie godzącej w osnowę i istotne postanowienia czynności.Czynności prostujące mogą być dokonywane z urzędu i na wniosek stron lub innych osób, w stosunku do których czynność ta wywołuje określone skutki prawne.Ustawodawca nie przewidział terminu sporządzenia sprostowania, a zatem może nastąpić ono w każdym czasie. Wniosek o sprostowanie mogą złożyć także spadkobiercy uprawnionych podmiotów. Sprostować może także inny notariusz, niekoniecznie ten, który sporządził czynność.
Sprostowanie nazwisk i imion właścicieli nieruchomości może być dokonane tylko wtedy, gdy nie spowoduje zniesienia wiarygodności oświadczeń i tożsamości osób uczestniczących w danej czynności cywilnoprawnej. Musi być poprzedzone wnikliwymi wyjaśnieniami w oparciu o dowody tożsamości lub inne dokumenty (por.Sztyk R. artykuł Rejent 2000/5/30 Zakres sprostowania oczywistych błędów czynności notarialnych.)
Co do opłat - z tego co się orientuję większość notariuszy poprawia swoje błędy za darmo lub za symboliczną opłatę. Nie wiem niestety jak będzie to wyglądało w przypadku poprawki dokonanej przez innego notariusza.