Temat: błąd lekarza

Prosze o rade. Lekarz weterynarii zrobił badanie kupn- sprzedaż konia i wydał opinie pozytywną - czyli że koń jest zdrowy. Opinie swoją opierał m.in o zdjęcia RTG. Niestey koń kuleje, nie nadaje sie do sportu i lekarz popełnił błąd w ocenie stanu zdrowia konia.
Pytanie: jaka jest droga do odszkodowania za popełniony błąd z OC lekarza?
Sobiesław P.

Sobiesław P. Mój profesjonalny
opis dostępny na
życzenie :).

Temat: błąd lekarza

Chyba droga przez mękę.... Z całym szacunkiem do dobrych vetów, ale sam mam parę przykładów, że mają świetną pozycję i znikomą odpowiedzialność, zwłaszcza biorąc pod uwagę konsumpcyjny stosunek do zwierząt w tym kraju....

Pytanie pierwsze które się nasuwa - jak odrzucisz obronę veta, który na pewno powie, że koń okulał po badaniu, a w czasie robienia RTG i oględzin był zdrowy ?

Temat: błąd lekarza

Mam opinie innego weterynarza, że prawdopodobnie w stawie jest jakaś narośl powodująca kulawiznę.

Temat: błąd lekarza

Opinia tego weterynarza opiera sie o zdjęcia robione przy badaniu kupno sprzedaż.

Temat: błąd lekarza

Przede wszystkim niech lekarz który wydał opinię na Pani prośbę zbada zwierze osobiście, to pozwoli uniknąć zarzutów o nierzetelność opinii.

Ponadto moim zdaniem ma Pani nie tyle roszczenie względem lekarza, który badał konia przy kupienie, co przede wszystkim do sprzedającego - bo sprzedał zwierze posiadające wadę fizyczną. Może Pani od umowy odstąpić albo zażądać obniżenia ceny do wartości rynkowej konia. Stosowne pismo należy wystosować niezwłocznie. Stosuje się tutaj ogólne przepisy kodeksu cywilnego o rękojmi z modyfikacjami wynikającymi z przepisów o sprzedaży zwierzęcia:

Art. 570. Do sprzedaŜy zwierząt, które wymienia rozporządzenie Ministra Rolnictwa wydane w porozumieniu z Ministrami Sprawiedliwości oraz Przemysłu SpoŜywczego i Skupu, stosuje się przepisy o rękojmi za wady fizyczne ze zmianami wskazanymi w dwóch artykułach poniŜszych.

Art. 571. § 1. Sprzedawca zwierzęcia jest odpowiedzialny tylko za wady główne i jedynie wtedy, gdy wyjdą one na jaw przed upływem oznaczonego terminu. Wady główne i terminy ich ujawnienia, jak równieŜ terminy do zawiadomienia sprzedawcy o wadzie głównej określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa wydane w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§ 2. Za wady, które nie zostały uznane za główne, sprzedawca ponosi odpowiedzialność tylko wtedy, gdy to było w umowie zastrzeŜone.
§ 3. JeŜeli w ciągu terminu oznaczonego w rozporządzeniu wyjdzie na jaw wada główna,
domniemywa się, Ŝe istniała ona juŜ w chwili wydania zwierzęcia.

Art. 572. § 1. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa wydane w porozumieniu z właściwymi ministrami moŜe postanawiać, Ŝe uprawnienia z tytułu rękojmi wygasają, jeŜeli kupujący w określonym przez rozporządzenie terminie nie zgłosi choroby zwierzęcia właściwemu organowi państwowemu lub nie podda chorego zwierzęcia zbadaniu we właściwej placówce lekarsko-weterynaryjnej.
§ 2. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady główne wygasają z upływem trzech miesięcy, licząc od końca terminu rękojmi, przewidzianego w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa wydanym w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Roszczenie wobec lekarza może istnieć, ale jest trudniejsze do dochodzenia: musi mu Pani wykazać uchybienie zawodowym standardom, co w praktyce sprowadzi się do oceniania jego zachowania przez kolegów po fachu, którzy będą biegłymi powołanymi przez sąd. Z ich rzetelnością i bezstronnością zaś jest bardzo różnie. Moim zdaniem dopiero, gdy z różnych przyczyn nie może Pani skorzystać z powyższych roszczeń, należy kierować powództwo przeciwko lekarzowi. Procedura jest podobna: należy wezwać go do zapłaty odszkodowania równego obniżonej wartości konia. Gdy nie zapłaci w terminie - pozwać.Tomasz Lustyk edytował(a) ten post dnia 11.01.12 o godzinie 14:30
Agnieszka Swaczyna

Agnieszka Swaczyna Adwokat,
www.blogrozwod.pl
www.childabductionbl
og.pl

Temat: błąd lekarza

Tyle, że wady główne u koni to łykawość, wartogłowienie, dychawica świszcąca i przewlekłe schorzenie wewnętrznych części oka powstałe na tle nieurazowym (matko! pamiętam to jeszcze ze studiów). Dodam jeszcze, że termin ujawnienia się wady to 15 lub 30 dni (zależnie od wady), plus 7 dni na zawiadomienie sprzedawcy o wadzie.
Przede wszystkim sięgnęłabym do umowy sprzedaży konia, np. czy jest tam określony cel zakupu.

Temat: błąd lekarza

W badaniu lekarskim i w umowie jest pzreznaczenie konia do sportu.
Agnieszka Swaczyna

Agnieszka Swaczyna Adwokat,
www.blogrozwod.pl
www.childabductionbl
og.pl

Temat: błąd lekarza

To co napiszę, to wyłącznie uwagi na podstawie informacji zamieszczonych w wątku - jako prawnik uważam, że przed ostateczną "diagnozą" trzeba pokazać umowę prawnikowi.
Skoro umowa była zawarta i ze sprzedającym i z weterynarzem to:
1) z weterynarzem sprawa jest prostsza - odszkodowanie z tytułu odpowiedzialność za nienależyte zobowiązanie (art. 471 k.c.);
2) ze sprzedającym wygląda to gorzej i właściwie wyobrażając sobie okoliczności transakcji (na podstawie opisu w poście) trudno mi znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie.

Jeżeli chodzi o OC lekarza, to trzeba zgłosić na piśmie szkodę do firmy ubezpieczeniowej i czekać co dalej. Proszę potraktować te rady jako rady natury ogólnej. Tak, jak pisałam, podstawą rzetelnej porady prawnej jest zapoznanie się z dokumentami.

Temat: błąd lekarza

Wydaje mi się, że sprzedawcy można postawić jeszcze zarzut z 471 kc abstrahując już od przepisów o rękojmi.

Temat: błąd lekarza

No i już po problemie. Trochę nerwów mnie to kosztowało ale koń wraca do sprzedającego.
Paweł Piotr M.

Paweł Piotr M. thank God I'm not
ugly

Temat: błąd lekarza

Grażyna K.:
No i już po problemie. Trochę nerwów mnie to kosztowało ale koń wraca do sprzedającego.

dla Ciebie po problemie.. moze komus innemu uda sie wcisnac 'zdrowego konia'.

Ciesze sie z pomyslnego zakonczenia sprawy. :)

Następna dyskusja:

Oczywisty błąd ???




Wyślij zaproszenie do