Temat: AUTO W LEASINGU
LESZEK K.:
natomiast - jeśli będziesz chciała używać samochodu bez względu na dalszą współpracę - to sugeruję zakupić samochód w kredycie gotówkowym
wg. moich wyliczeń wyszło trochę taniej niż leasing
dodatkowo podstawowy plus kredytu -to fakt, że jesteś właścicielem tego samochodu od momentu podpisania umowy sprzedaży, w przypadku zakupu samochodu w leasing nie jesteś jego właścicielem do czasu spłaty ostatniej raty leasingowej.
także najlepiej policzyć to na cyfrach i samemu ocenić co bardziej Tobie pasuje.
jeszcze są kwestie księgowania kosztów:
- przy kredycie - kosztem jest rata kredytu+odsetki + amortyzacja + wszystkie wydatki poniesione z użytkowaniem i naprawą samochodu
- przy leasingu - wartość faktury Vat raty leasingowejLESZEK K. edytował(a) ten post dnia 24.09.09 o godzinie 14:50
Pozwolę się "trochę" niezgodzić
1. Przy kredycie - podobnie jak przy leasingu finansowym rata jest podzielona na część kapitałową i odsetkową. Część odsetkowa stanowi koszt uzyskania przychodu a część kapitałowa obniża zysk po opodatkowaniu. Tak więc błędem jest pisanie że w koszty wrzucamy całą ratę kredytu czy leasingu finansowego - w tych przypadkach kosztem są tylko odsetki. Przy leasingu operacyjnym - cała rata leasingowa
2. Różnica jest także w sposobie zapłaty VAT-u.
I W leasingu operacyjnym i Leasingu finansowym rozliczany. jest tak samo, ale w przypadku leasingu finansowego VAT od rat leasingowych jest płatny za cały okres trwania umowy leasingu z góry. W Leasingu operacyjnym podatek VAT płacimy przy każdej racie leasingowej.
3. Pytanie kolejne : Jak wyliczył Pan, że kredyt "wychodzi taniej"?
Moim zdaniem przy uwzględnieniu korzyści podatkowych koszt pozyskania kapitału przy leasingu jest niższy od kredytu bankowego - oczywiście pod warunkiem, że mamy z czego obniżyć podatki:)
4. Kolejna nieścisłość - dlaczego i skąd wziął Pan informację, że nie można wliczać w koszty przy aucie leasingowanym niczego poza czynszem leasingowym??
Według mojej wiedzy można wszystko (paliwo, części, opony, itp) oprócz "składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 EURO, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia".
5. To czyją auto i zobowiązania są "własnością" może stanowić atut leasingu operacyjnego - przynajmniej w celach księgowych.
Jeżeli w którymś punkcie popełniłem nieścisłość to proszę o poprawienie
Do Pani Ewy:
-i kredyt i leasing ma swoje dobre i złe strony - Proszę porozmawiać z dobrym księgowym/księgową przed założeniem działalności. Pomogą wybrać odpowiednie dla Pani formy rozliczania się z US oraz efektywniejszą dla Pani formę finansowania.