Marcin Urbańczyk

Marcin Urbańczyk Kierownik
Elektromarketu

Temat: Art. 496 k.c. w świetle ustawy o szczególnych warunkach...

Witam,

Mam pewien problem z ustaleniem czy art. 496 k.c. może być zastosowany w świetle niezgodności towaru z umową. Konkretnie: konsument powołuje się na ten zapis do czasu kiedy przedsiębiorca nie zaoferuje mu zwrotu ceny za towar bądź nie zabezpieczy jego roszczenia o zwrot. Nadmieniam, że po pierwszej reklamacji z reżimu niezgodności towru z umową (mimo braku wady) klient otrzymał możliwość wymiany towaru na dowolny (krótki termin od daty zakupu i brak zużycia produktu). Na skutek tego zakupił taki sam produkt. Otrzymał też nowy dowód zakupu. Obecnie twierdzi, że poprzednia reklamacja wyczerpuje treść art. 8 ust.4 w/w ustawy i klient jednocześnie korzysta z mocy art. 496 k.c.

Jak się ma to do treści art. 354 par.2 i takiej oto informacji ze strony przedsiębiorcy: "Z kolei zastosowanie znajdzie art. 354 par.2 k. c. i obowiązek udostępnienia nam przez Pana towaru, który nakazuje obu stronom umowy sprzedaży współdziałanie przy jej wykonywaniu.
Brak takiego współdziałania z Pana strony będziemy traktować jako przypadek naruszenia wskazanego przepisu, który jest okolicznością wyłączającą naszą odpowiedzialność"

Czy właściwie interpretowana jest możliwość wyłączenia odpowiedzialności przedsiębiorcy?

Pozdrawiam
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: Art. 496 k.c. w świetle ustawy o szczególnych warunkach...

nie batrdzo rozumiem w czym problem? Złożenie reklamacji wymaga dostarczenia przedmiotu reklamacji do naprawy. naprawa jest podstawową formą sosowaną przy niezgodności towaru z umową. Nie można zatem skutecznie przeprowadzić procedury reklamacyjnej jeśli konsument nie dostarcza przedmiotu.
Popada w ten sposób w zwłokę.
Obowiązek współpracy ma zastosowanie, ale nie ma potrzeby go stosować...
par. 4 art. 8 ma zastosowanie wtedy, gdy naprawa lub wymiana nie jest możliwa. W tym sensie dopełnia on uregulowania par. 1. Tylko tyle, nic więcej...
Marcin Urbańczyk

Marcin Urbańczyk Kierownik
Elektromarketu

Temat: Art. 496 k.c. w świetle ustawy o szczególnych warunkach...

Ma pan rację co do powyższego ale, tak jak pisałem, klient uznał, że pierwsza jego reklamacja z reżimu niezgodności towaru z umową została zakończona poprzez wymianę (co nie jest prawdą). Wobec czego obecne pismo traktuje o kontynuacji reklamacji. Z treści pisma wynika,że kupujący uznał, że należy mu się roszczenie odstąpienia od umowy w oparciu o art. 8 ust.4.,a ponadto w związku z tym korzysta z mocy art. 496 k.c. i zatrzymuje produkt do czasu zabezpieczenia jego roszczenia. Wiadomą rzeczą jest, że powinien złożyć przedmiot reklamacji, ale też nie spotkałem się z powołaniem się na powyższy artykuł w świetle ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i stąd wątpliwość czy w ogóle ma do tego prawo.

Z kolei wiem, że art. 354 par.2 będzie miał tu zastosowanie. Z tym, że nie wiem czy faktycznie brak współdziałania ze strony reklamującego jest okolicznością wyłączającą odpowiedzialność sprzedawcy?Marcin Urbańczyk edytował(a) ten post dnia 08.10.11 o godzinie 15:52
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: Art. 496 k.c. w świetle ustawy o szczególnych warunkach...

Marcin Urbańczyk:

Z kolei wiem, że art. 354 par.2 będzie miał tu zastosowanie. Z tym, że nie wiem czy faktycznie brak współdziałania ze strony reklamującego jest okolicznością wyłączającą odpowiedzialność sprzedawcy?

jest, ale z tytułu zwłoki wierzyciela... Pan mu powinien zaoferować naprawę lub wymianę... To wystarczy, aby zwolnić się z obowiązków jeżeli towar niezgodny z umowa nie zostanie przez konsumenta zwrócony

Następna dyskusja:

Pogorszenie stanu towaru po...




Wyślij zaproszenie do