Temat: Aneks do umowy o pracę - zmiana wynagrodzenia i stanowiska
Obowiązek spełnienia kolejnych przesłanek formalnych co do wypowiedzenia ma następującą podstawę prawną:
- pisemność - art. 30 par. 3 w związku z art. 42 par. 1 Kodesku pracy,
- uzasadnienie - art. 30 par. 4 w związku z art. 42 par. 1 Kodeksu pracy,
- pouczenie o prawie odwołania do sądu pracy - art. 30 par. 5 w związku z art. 42 par. 1 Kodeksu pracy,
- nowe warunki pracy lub płacy - art. 42 par. 2 Kodesku pracy.
Brak pouczenia o prawie przyjęcia lub odmowie przyjęcia nowych warunków pracy nie rodzi skutku w postaci wadliwości dokonanego wypowiedzenia zmieniającego (co wskazałam wyraźnie w swojej wypowiedzi), a jedynie - jak to zauważył Pan Mariusz - możliwość złożenia przez pracownika oświadczenia co do odmowy przyjęcia nowych warunków pracy do końca okresu wypowiedzenia (a nie do połowy tego okresu).
Moim zdaniem kwestia, czy zaproponowane warunki są korzystniejsze czy nie dla pracownika, to indywidualna sprawa każdego pracownika. Z tego względu stoję na stanowisku, że pracodawca w każdym przypadku powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające (nie powinien sam decydować co jest korzystniejsze dla pracownika). Eliminuje to ewentualne wątpliwości co do warunków pracy i płacy pracownika. Poza tym, zazwyczaj jeśli pracownik nie podpisuje zaproponowanego mu aneksu do umowy o pracę, to znaczy, że z jakiś względów jest to dla niego niekorzytstne.
Tak czy inaczej, kwestia ta nie ma wpływu na odpowiedź na zadanie pytanie przez Panią Sylwię - niepodpisanie przez nią aneksu do umowy o pracę nie powoduje jej automatycznego rozwiązania.
Marta Mianowska edytował(a) ten post dnia 06.04.12 o godzinie 14:12